1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde DP Kadın Örgütü, Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Bay-Sen, Hataylılar ile Karadeniz Kültür Derneği ayrı ayrı mesaj yayınladı

A+A-8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde DP Kadın Örgütü, Serbest Çalışan Hekimler Birliği, Bay-Sen, Hataylılar ile Karadeniz Kültür Derneği ayrı ayrı mesaj yayınladı.

Mesajlarda kadının eşitlik ve daha iyi bir gelecek mücadelesine destek belirtildi.

Demokrat Parti (DP) Kadın Örgütü Başkanı Esen Yalın Aktoprak gün nedeniyle yayınladığı mesajda, örgütün her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde, kadınların eşitlik, özgürlük ve daha iyi bir gelecek için verdiği mücadeleyi selamladığını kaydetti.

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Yönetim Kurulu adına mesaj yayınlayan Dr. Kandemir Berova ise, kadınların 1857 yılında başlattığı özgürleşme hareketinin tüm dünyada olduğu gibi ülkede de her yıl 8 Mart’ta kutlanmakta olduğunu belirterek, kadınların gününü kutladı.

Bay-Sen Başkanı Mehmet Sakallı da yayınladığı mesajda, tüm kadınların gününü kutladı.

KKTC Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, mesajında, “Toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin önemli bir unsurunu oluşturan ve daima özveriyle sevginin kaynağı olan” kadınların gününü kutladı.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz da yayınladığı mesajda, kadın, ana, kardeş ve çocukların “olmazsa olmazlar” olduğunu ifade ederek, toplumlarının kadına hak ettiği değeri verdiği oranda ileri gittiğini kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi Kadın Kolları yetkilileri, Başbakan İrsen Küçük’ün eşi Gülin Küçük’ü ziyaret ederek Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Kadın Örgütü, “8 Mart Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri çerçevesinde “Değişen Dünyada Kadının Yeri’ konulu panel düzenledi.

Fikrin ve Hukuk’un Üstünlüğü Hareketi, kadınların utanılacak bir asgari ücrete tabi olduğu bu düzenin kabul edilmemesi gerektiğini savundu. Hareket Başkanı Avukat Barış Mamalı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Toplumun ve ailenin direği dediğimiz, aslında her şeyimiz olan kadınlarımıza şiddetle değil sevgiyle karşılık veren bireyler olmalıyız” dedi.

Büro Banka Ticaret Çalışanları Sendikası (Büro-İş) Başkanı Hüseyin Akyön, mesajında, dünyada ve ülkede kadınlara kaşı şiddetin arttığı bu günlerde kadın-erkek eşitliği konusunda etkin çalışma yapılmasını istedi.

HAK Genel Sekreteri Mustafa Ulaş, mesajında, ırk, dil, din, renk ve doğum yeri ayrımına bakmaksızın bütün kadınları selamladığı Dünya Kadınlar Günü’nün, kadınlar üzerine kurulmuş fahiş sömürü anlayışına direnme adına düzenlenen eylemler sonucu elde edilen bir kazanım olduğunu söyledi.


KKTC Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, “kadın olarak hayata bakışı, azmi ve fedakar olması” dolayısıyla Meral Güncay’ı “Yılın Kadını” seçtiğini açıkladı. 

LTB Türk Sanat Müziği Topluluğu “3. Lefkoşa Müzik Günleri” kapsamında, Kanser Hastalarına Yardım Derneği yararına konser verdi.

 

BKP Merkez Yürütme Kurulu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
“Dünyada ve ülkemizde kadınlar için birtakım gelişmeler ve iyileşmeler olsa da kadınlar hala daha şiddete ve sömürüye maruz kalmakta, ikinci sınıf muamelesi görmektedir” denilen mesajda, özetle şu ifadeler kullanıldı:


Kamu-İş, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, Türk-İş’e bağlı Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri’nde örgütlü TOLEYİS sendikasıyla birlikte, bugün, Girne’de panel gerçekleştirdi. 
Saat 10:00’da Vuni Palace Otel’de başlayan panelde, “Kadına Uygulanan Şiddet” konusu işlendi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nüket Saraçel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü dolayısıyla açıklama yaptı ve kadın hakları, kadına şiddet, cinsel istismar ve Türkiye ile KKTC’de kadınların meclisteki temsil oranları konularına dikkat çekti. 


 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler