1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '%75 DESTEK YOKSA, ÖNERİ DE YOK'
%75 DESTEK YOKSA, ÖNERİ DE YOK

'%75 DESTEK YOKSA, ÖNERİ DE YOK'

Nikos Anastasiadis, Kathimerini gazetesine verdiği söyleşide, Kıbrıs sorununun yanı sıra Başkanlığa seçilmesi durumunda yapacağı icraatlara değindi.

A+A-

 

“Seçmenin % 75’inin desteğini almazsak, müzakerelerde öneri sunmayacağız”

“Seçilirsem Başkanın maaşını yüzde 25, bakanlarınkini yüzde 20 azaltacağım… Mal beyanı sunma konusunda sıkıntım yok”

Ana muhalefet DİSİ Başkanı aynı zamanda Kıbrıs (güney)Başkanlık seçimi adayı olan Nikos Anastasiadis, Kathimerini gazetesine verdiği söyleşide, Kıbrıs sorununun yanı sıra Başkanlığa seçilmesi durumunda yapacağı icraatlara değindi.
Kathimerini gazetesine göre, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, son genel seçimler sonuçları temelinde en azından seçmenin yüzde 75’ini temsil eden partilerin desteğinin alınmaması durumunda Kıbrıs sorununda öneriler sunulmayacağını söyledi.
Bir soru üzerine Anastasiadis, Annan Planı’nın, ya olduğu şekliyle ya da değişikliklerle, yeniden tekrarlanmasının, ikinci bir reddedilişe yol açacağını, bunun da milli intihar anlamına geleceğini ifade etti.
Güney Kıbrıs’ın NATO’ya katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Anastasiadis, kendisinin NATO’ya katılma görüşünde olduğunu, ilk önce NATO ile olan ilişkilerin geliştirilmesi daha sonra ise Meclis’teki partilerin anlaşmaya varması durumunda ise katılım için başvurulması gerektiğini söyledi.
“Barış İçin Ortaklık”a katılıma ilişkin bir soru üzerine ise Anastasiadis, “AKEL dışında tüm partilerle bu konuda (başvurma) anlaşıyoruz” yanıtını verdi.
Anastasiadis, Rum Başkanlığı’na seçilmesi durumunda, Başkanlık maaşını yüzde 25, Bakanların maaşını ise yüzde 20 azaltacağını söyledi.

Servet Beyanı kanunu konusunda Anastasiadis, bir mevkiye gelen kişilerin Servet Beyanı’nda bulunması gerektiğini belirterek, kendisinin, mal varlığını Meclis’e ve de kamuoyuna sunma konusunda herhangi bir soruna sahip olmadığını da ifade etti.


 

Bu haber toplam 861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler