1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 7 trilyonluk bavul Kıbrıs’tan mı gitti?
7 trilyonluk bavul Kıbrıs’tan mı gitti?

7 trilyonluk bavul Kıbrıs’tan mı gitti?

Garanti Bankası Lefkoşa Şube Müdürü’nün 7 milyon TL’yi bavulla taşıması olayıyla ilgili ilginç sorulara bir yenisi eklendi. Acaba bu para iddia edildiği gibi Türkiye’den Kıbrıs’a değil de buradan Türkiye’ye mi gidiyordu? Bu

A+A-

 

 

Garanti Bankası Lefkoşa Şube Müdürü’nün 7 milyon TL’yi bavulla taşıması olayıyla ilgili ilginç sorulara bir yenisi eklendi.

Acaba bu para iddia edildiği gibi Türkiye’den Kıbrıs’a değil de buradan Türkiye’ye mi gidiyordu?

Bu sorunun sahibi dün Kanal SİM’de konuk ettiğim ekonomist Doç. Dr. Erdal Güryay ile ekonomist Mahmut Sezinler’e ait...

Her iki ekonomist de bu işin ‘basit bir adli suç’ görüntüsünde olmadığı konusunda hemfikir... Ve bu nedenle KKTC Merkez Bankası’nın behemehal detaylı açıklama yapması şart...

**

Türkiye’de Mali Suçları Araştırma Kurulu(MASAK)konu hakkında soruşturma başlattı, ancak KKTC’de başta Merkez Bankası olmak üzere bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatıldığını açıklayan kurum yok.

Neden?

Ortada ‘suç’ belirtisi mi yok?

Türkiye’de yapılacak soruşturmanın sonucu mu bekleniyor?

Yoksa ‘KKTC’nin alnına kara leke sürülmesin’ gailesiyle konu halının altına mı süpürülmek isteniyor?

**

7 milyon TL olayıyla ilgili yığınla soru yanıt beklemeye devam ederken Erdal Güryay ve Mahmut Sezinler’in ortaya attığı soru konuyla ilgili Merkez Bankası’nın açıklama yapmasını çok daha zorunlu hale getiriyor.

Soru çok açık ve basit:

“Acaba 7 milyon TL’lik bavul KKTC’den İstanbul’a mı gitti?”

Erdal Güryay bu iddiayı güçlendirecek çok haklı başka sorular daha soruyor: “Garanti Bankası 7 milyon TL gibi büyük bir parayı ne diye KKTC’ye gönderiyordu ki? Burada sermayesini mi artıracaktı? Yoksa para talebi çok artmıştı da talebi karşılamak için mi transfer yapılıyordu?”

Bal gibi biliyoruz ki içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda para talebi yüksek değil... Dahası, Türkiye bankalarının KKTC’deki şubeleri vasıtasıyla sattıkları para miktarı, topladıkları miktarların altında...

Yani para akışının yönü KKTC’den Türkiye’ye doğru...

Dolayısıyla 7 milyon TL’nin Türkiye’den KKTC’ye gelmesi için ortada pek bir neden görünmüyor.

**

İddialar ciddidir.

Garanti Bankası gibi ‘adı büyük’ bir bankanın bu kadar basit, bu kadar kolay, hatta bu kadar çocukça bir operasyonla para transferi yaptığına inanmak çok zor...

KKTC Merkez Bankası’nda yöneticilik yapmış Erdal Güryay ve bankacılık geçmişi olan Mahmut Sezinler’in söyledikleri ve sorduklarını herkesin ciddiye alması gerekiyor.

Mahmut Karımış’ın 7 milyon TL’lik bavulu nereden nereye götürmekte olduğu konusunun derhal açıklığa kavuşturulması lazım. Bunun için Türkiye’deki soruşturmanın beklenmesine gerek yok.

Bizdeki muhaceret kayıtları ile Karlıtaş’ın ülkeye giriş-çıkışları, yanındaki bavul(lar)un ağırlığı, kimlerle beraber seyahat ettiği gibi önemli bilgilere hemen ulaşılabilir.

Ayrıca polis ya da hükümet vasıtasıyla İstanbul’da tutuklu bulunan Karlıtaş’ın sorgusuna KKTC’den de bir ekip katmak mümkün olabilir.

Bunlar yapılır, açıklayıcı bilgi verilir, konunun ‘basit bir adli vaka’ olduğu konusunda kamuoyu ikna edilirse ne ala...

Yoksa bu işte çok ‘bit yeniği’ olduğu yönündeki şüpheler azalmayacak, aksine daha da çoğalacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler