1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘7 milyonluk müdür’ ne oldu?
‘7 milyonluk müdür’ ne oldu?

‘7 milyonluk müdür’ ne oldu?

Gündemimiz o kadar hızlı değişiyor ki, daha birkaç hafta önce manşetlere taşınan, günlerce programlara konu olan olayları anımsamaz hale geliyoruz. 7 milyon TL’yle önce ortadan kaybolduğu söylenen, sonra İstanbul’da bir otelde bulunan Garanti

A+A-

 

 

Gündemimiz o kadar hızlı değişiyor ki, daha birkaç hafta önce manşetlere taşınan, günlerce programlara konu olan olayları anımsamaz hale geliyoruz.

7 milyon TL’yle önce ortadan kaybolduğu söylenen, sonra İstanbul’da bir otelde bulunan Garanti Bankası Lefkoşa Müdürü’nün akıbetiyle ilgili konu da aynen böyle...

Sahi, bizim ‘7 milyon TL’lik müdür’e ne oldu?

Bilen var mı?

Dün gün boyunca bu sorunun yanıtını verecek birilerini aradım.

Soruyu sordum, ama cevap yok!

Anlaşılan o ki birileri ‘kulak üstü’ yatmış, konuyu soğutmaya almış, kamuoyu unutsun diye bekliyor.

Aldığım izlenim bu.

**

Unutanlar için ‘filmi’ geriye sarıp anımsatalım.

Olay, Garanti Bankası’nın yaptığı bir açıklamayla ortaya çıkmıştı.

Banka Genel Müdürlüğü’nün 26 Temmuz tarihli açıklaması şöyleydi:

”Bankamızın Lefkoşa Şube Müdürü Mahmut Karımış’tan, 24 Temmuz Salı günü, saat 13.15’ten bu yana haber alınamadığını üzülerek bildirmek isteriz. Konuyla ilgili emniyet birimleri bilgilendirilmiştir. En kısa sürede kendisinden haber almayı temenni ediyoruz.” 

Mahmut Karımış ‘KKTC’ye getirmek üzere’ İstanbul’dan 7 milyon TL almış, sonra ortadan kaybolmuştu.

Bu açıklamanın ardından sosyal medyada Karımış’ın “Ben artık Havanada’yım” dediği yazılmış, yanında bir de fotoğrafı yer almıştı.

Oysa Karımış Küba’da falan değil, İstanbul’daydı.

Üstelik Hilton Otel’de!..

Polis ekiplerinin Karımış’ı otelde yakaladığı, valizde olduğu söylenen 7 milyon TL’nin ise Beylikdüzü’nde, bir arkadaşının evinde bulunduğu açıklanmış, polise verdiği ifadede “Yönetim ile aramızda sıkıntılar vardı. Bir anlık kızgınlıkla yaptım, pişmanım" dediği Türkiye medyasına yansımıştı.

İşte bu yakalanmadan sonra Mahmut Karlıtaş’ın akibeti ne oldu, bilen yok.

**

Aslında asıl akıbeti hakkında bilgi gereken Mahmut Karlıtaş değil. Zira ortada bir kriminal olay varsa, Türkiye emniyeti ve yargısı o işe bakacak.

Ancak hem Türkiye, hem de KKTC açısından esas merak edilmesi gereken ve yetkili makamların üzerine düşmesi gereken soru şu:

Karlıtaş’ın KKTC’ye getirmek için aldığı söylenen 7 milyon TL neyin nesiydi?

Banka neden bu parayı Merkez Bankası aracılığıyla göndermemişti?

Maliye Bakanı Ersin Tatar olaydan sonra “Para transferi için izin almadılar” dedikten sonra yaklaşık birbuçuk aydır neden bu konuda yeni bir açıklama yapmıyor?

KKTC Merkez Bankası, ülkeye valizle getirilmek üzere olduğu söylenen bu parayla ilgili Garanti Bankası’ndan ve Türkiye’deki denetleme kurullarından bilgi talep etti mi? Ettiyse ne tür bilgilere ulaşıldı?

Garanti Bankası, bugüne kadar bu yöntemle KKTC’ye ne kadar para getirip çıkardığı, bunu ne amaçla yaptığı konusunda kamuoyunu neden bilgilendirmiyor?

Bankalar Birliği gelişmeleri neden sessiz izliyor?

Ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı başkanlığındaki MABEB, yani ‘Mali Bilgi Edinme Kurumu’ 7 milyon TL konusunda neden kılını kıpırdatmıyor?

**

‘7 milyonluk müdür’ Mahmut Karımış’ın akıbeti değil, ama bu soruların yanıtı çok önemli...

Hem kamuoyu bakımından...

Hem de bankaların, KKTC mali piyasasının geleceği bakımından...

‘Kara parayla mücadele’ konusunda uluslararası raporlar yazan ekiplerin gözü-kulağı o ‘7 milyonluk müdür’ hikayesinin üstünde çünkü...

Bugün sessiz kalmak, yarın başımıza büyük belalar açabilir pekala!..

Uyarayım dedim.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler