1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 66 milyon TL Kuraklık Parası ve "ek" ödeme
66 milyon TL Kuraklık Parası ve "ek" ödeme

66 milyon TL Kuraklık Parası ve "ek" ödeme

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı...

A+A-

Bakanlar Kurulu, aralarında kuraklık tazminatlarının 30 milyon TL’sinin bu hafta ödenmesi, önümüzdeki dönem çalışanların yatırımlarını gerçek maaş üzerinden yapmayanlara yaptırım uygulanması, “karakolda ölen tutuklu olayına tarafsız soruşturma yapılması” gibi bir dizi karar aldı.
Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, alınan kararların bazılarını açıkladı.
Özersay, Bakanlar Kurulu’nun kuraklıktan zarar gören 8 bin civarında üreticiye 66 milyon TL tazminat ödenmesine karar verdiğini, bu 66 milyon TL’nin 30 milyon TL’sinin bu hafta içerisinde ödenmiş olacağını belirtti.
Ödemelerin Maliye Bakanlığı ve Genel Tarım Sigortası Fonu aracılığıyla yapılacağını belirten Özersay, ihtilaflı olan arazilerin bu rakam içerisinden düşüleceğini ve aynı zamanda gübre beyanı eksik olanların kesintilerinin de bu rakam içerisinden yapılacağını ifade etti.
Özersay, bunlara ilaveten, kuraklıktan kaynaklanan sıkıntıları gidermek adına verim kaybı ödeneği olarak da dönüm başına 20 TL verilmesi kararı aldıklarını söyledi.


Yatırımları gerçek maaş üzerinden yapmayanlara yaptırımlar
Çalışma Bakanlığı’nın bugüne kadar yaptığı denetimlerle ilgili sonuçların da Bakanlar Kurulu’yla paylaşıldığını ifade eden Özersay, özellikle Sosyal Sigorta ve ihtiyat Sandığı yatırımlarını gerçek maaş üzerinden yapmayıp, özel sektör çalışanlarının bu bağlamda haklarının ihlal edilmesine sebep olanlara kısa bir süre sonra, bir taraftan geriye doğru ceza uygulaması diğer taraftan da vergi ve benzeri yaptırımlar uygulama kararı alındığını açıkladı. 
Özersay, Çalışma Bakanlığı’nın konuyla ilgili daha detaylı bir açıklamayı kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.


Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi için bina ve personel
Özersay, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin fiilen çalışmalarına başlayabilmesi için gerek personel alımı, gerekse de kullanacağı bina bağlamında da karar üretildiğini söyledi.


Kanatlı Kümes Hayvancılığı tüzüğü
Özersay, Kanatlı Kümes Hayvancılığı sektöründe önemli hastalıkların kontrolü ve önlenmesiyle ilgili olarak hazırlanan tüzüğü de onayladıklarını bunun halk sağlığı açısından da çok önemli olduğunu kaydetti.


Atık Lastiklerin Yönetimi tüzüğü 
Atık Lastiklerin Yönetimi Tüzüğü’nün de karara bağlandığını belirten Özersay, “tüzükte çevreye zarar verecek şekilde bu atık lastiklerin alımının önlenmesine ilişkin tedbirlerin yer alıyor. Aynı zamanda bu lastiklerin geri kazanımı ve ekonomik olarak kullanımıyla ilgili kurallar da bulunuyor” dedi.


Karakolda ölüme tarafsız soruşturma
Özersay, bu yıl içerisinde Polis karakolunda tutuklu bulunan şahsın hayatını kaybetmesiyle ilgili iç soruşturma yapılmasına ve bunun için de bir soruşturmacı atanmasına da karar verdiklerini belirtti. 
Özersay, “Bu gibi durumlarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kuralları ve prensiplerine uygun olarak, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için, polisin kendi içerisinde gerçekleşen bu ölüm hadisesiyle ilgili olarak gerçeğin ne olduğunun ortaya çıkarılmasına, daha tarafsız bir araştırma yapılabilmesi için soruşturmacı atanmasına karar verilmiştir” dedi.


Kırsal kesim arsası alımına kur sabitleme
“Kırsal kesim arsalarının alımıyla ilgili yapılan sözleşmelerde önümüzdeki altı ay boyunca döviz kuru sabitlenmesine karar verildiğini” de açıklayan Özersay, “daha önce hak sahibi olan ve kendilerine kırsal kesim arsası verilen şahısların yapacakları sözleşmelerde ödemeleri gereken miktarın, döviz cinsinden sabitlenmiş biçimde, başka konularda aldıkları kararlara uygun olarak, sabit döviz kuru üzerinden ödenmesi ve bu şekilde kolaylık sağlanmasını uygun bulduklarını” söyledi.


Diğer bazı kararlar ilgili bakanlıklar tarafından açıklanacak
Özersay, bunun dışında, bazı yabancıların taşınmaz mal alımı, bazı askeri bölgelerin bu statüden çıkarılması ve özel mülklerle ilgili de çeşitli kararlar alındığını, bu kararların önümüzdeki günlerde ilgili bakanlıklar tarafından açıklanacağını belirtti. (tak)


 

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kararlar açıklandı.
Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay tarafından açıklanan kararlarda, Kuraklık Parası olarak 66 milyon TL ödemeye yapılacağı duyuruldu.
"30 milyon TL bu hafta içinde ödenecek" denen kararda, ayırca "Verim Kaybı Ödeneği" ismi altında ek ödenek yapılacağı da belirtildi.

Buna göre dönüm başına 20 TL ek ödeme yapılacak.

Bakanlar Kurulu ayrıca şu kararları da aldı.

DENETİM RAPORLARI görüşüldü.
Çalışma alanında yapılan denetimlerin raporu Bakanlar Kurulu ile paylaşıldı.
Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandigi yatırımlarını gerçek maaş üzerinden yapmayanlara ciddi denetim uygulanacak.

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi'nin fiilen çalışmalara başlaması için de karar üretildi.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi'nin personel alımı ve bina için girişim yapılacak.

Kanatlı Kümes Hayvanları'nın kontrolü için ilgili TÜZÜK onaylandı

Tutuklu bir zanlının polis hücresinde hayatını kaybetmesine yönelik "SORUŞTURMACI" atanması yönünde karar üretildi.

KIRSAL KESİM arsalarına yönelik ödemelerde SABİT DÖVİZ KURUNA gidilmesi kararlaştırıldı.
Kırsal kesim arsalarının sözleşmeleri ile ilgili olarak 6 aylık döviz kuru sabitlemesi yapıldı.
Ödenecek miktar sabit döviz kuru üzerinden yapılacak
 

Atık Lastiklerin Yönetimi Tüzüğü onaylandı.

Yabancılara taşınmaz mal izinleri onaylandı.

Bazı askeri bölgeler askeri arazi olmaktan çıkarıldı, özel mülk olarak kayda geçirildi.


(Ayrıntılar izleniyor.)

Bu haber toplam 2081 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler