1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 6 başlık için son önerileri sunulacak
6 başlık için son önerileri sunulacak

6 başlık için son önerileri sunulacak

Taraflar müzakerelerin temelini oluşturan 6 başlıkla ilgili son önerilerini sunacak

A+A-

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzakereciler Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis Çarşamba günü ara bölgede yeniden bir araya gelecek.

Müzakereci Kudret Özersay görüşmeyle ilgili TAK’a yaptığı açıklamada, Çarşamba günkü görüşmede her iki tarafın da müzakerelerin temelini oluşturan 6 başlıkla ilgili öneri vermeyi sonlandıracağını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının Ekonomi ve AB konularında öneri vereceğini, Kıbrıs Rum tarafınınsa henüz öneri yapmadığı güvenlik ve garantiler konularında öneri yapmasının beklendiğini kaydeden Özersay, Perşembe günkü liderler görüşmesinde geçtiğimiz Cuma müzakerecilerin ele aldığı konuların görüşüleceğini anlattı.

Liderlerin Ağustos ayının sonunda yapacakları görüşmenin ardından sürecin nereye gideceği konusunda bir açıklama yapabileceklerini de kaydeden Özersay, Ağustos ayından sonra verilecek aradan sonra sürecin yeni bir döneme gireceğini ve Perşembe günkü liderler toplantısında bunlarla ilgili konuşmaların da olacağını açıkladı.

Özersay bugün Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’la görüşeceğinin hatırlatılması üzerine, bugün veya yarın kendisinin de Buttenheim’la bir görüşmesinin olacağını ifade etti.

(tak)

Bu haber toplam 1343 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler