1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 55 BİN İSİM VERİLDİ Mİ?
55 BİN İSİM VERİLDİ Mİ?

55 BİN İSİM VERİLDİ Mİ?

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, müzakerelerle ilgili Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun daha fazla açıklayıcı bilgi vermesi ve toplumun gelişmelerden haberdar olması gerektiğini belirtti. Elcil yazılı açıklamasınd

A+A-

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, müzakerelerle ilgili Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun daha fazla açıklayıcı bilgi vermesi ve toplumun gelişmelerden haberdar olması gerektiğini belirtti.

Elcil yazılı açıklamasında, özellikle Greentree Zirvesi’nde nüfusla ilgili “dörde bir” oranında uzlaşı olup olmadığını Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun halka açıklaması gerektiğini kaydetti.

Elcil, “Aynı zamanda adanın kuzeyinde 210 bin kişinin Kıbrıs Türk parça devletinde kalacağı, bu nüfus içinde TC’den getirilip yerleştirilen 55 bin kişinin isim listesinin verildiği doğru mu? Bu liste verilmişse listede yer alan isimler neye göre belirlenmiştir” diye sordu.

Uzlaşılan çerçeve içinde federal çözüme yönelik çabaların, tarafların birbirini suçlama sürecine dönüştüğünü de ifade eden Elcil, “Garantör ülke olan Türkiye yetkililerinin açıklamaları da sorunun çözümüne yönelik açılımları ortaya koymaktan çok, 1 Temmuz’a yönelik tehditkâr tavırlar içermektedir” dedi.

“Bir gün Tayvan modeli, ertesi gün Türkiye’ye bağlanma, şimdi de iki devlet” diyerek bu durumu eleştiren Elcil, bu şartlarda Eroğlu’nun “çözüm istiyoruz” söylemlerinin de temelsiz kaldığını savundu.

1 Temmuz’a giden süreçte Kıbrıslı Türklerin süreci sorgulamalarının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Elcil, görüşme sürecinde masada görüşülenlerle ilgili gözden kaçırılmak istenenler olduğunu dile getirdi. Elcil, “BM yetkilileri ile yapılan toplantıdan rahatsızlık duyulması ve çözümsüzlükten beslenen çevrelerin BM Özel Temsilcisi Alexander Downer’e saldırmalarının altında yatan gerçek sebep budur” diye de ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler