1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 52 YENİ YURTTAŞ DAHA!
52 YENİ YURTTAŞ DAHA!

52 YENİ YURTTAŞ DAHA!

Göreve geldiği günden itibaren yurttaşlık dağıtmaya başlayan UBP-DP Azınlık Hükümeti, erken seçim kararı alındığından bu yana yurttaşlık dağıtımını daha da hızlandırdı.

A+A-

Göreve geldiği günden itibaren yurttaşlık dağıtmaya başlayan UBP-DP Azınlık Hükümeti, erken seçim kararı alındığından bu yana yurttaşlık dağıtımını daha da hızlandırdı.

23 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, 10 Ekim ve 17 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu toplantılarında onaylanan 52 YENİ KKTC YURTTAŞLIĞI daha yürürlüğe girdi.

UBP-DP Azınlık Hükümeti, olağan yurttaşlık hakkı kazananlar ya da Bakanlık onayı ile bu statüyü alanlar dışında Bakanlar Kurulu kararı ile “zorunlu” ya da “istisnai” yurttaş yapmayı sürdürüyor.

Bakanlar Kurulu’nun Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının C bendi gerekçe gösterilerek,52 kişi daha KKTC yurttaşlığına alındı.

Kararlar, 23 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının C bendi gerekçe gösterilerek, 52 kişiyi daha “istisnai” ve “zorunlu” KKTC yurttaşlığına aldı.

İlgili madde ne içeriyor?

Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının C bendi, “istisnai” yurttaşlıklara işaret ediyor ve ikamet koşulu da aranmıyor. Bu maddeye göre “zorunlu” durumlarda verilen yurttaşlıklarda, başvuru tarihinden geriye doğru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 5 yıl kesintisiz ikamet etmiş olmak ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmak koşulları gerekmiyor.

Yasa’nın bu durumu “Yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulu’nca zorunlu görülenler” olarak açıklanıyor.

Bakanlar Kurulu’nun son yurttaşlık kararlarının tamamında ülkede ikamet ve yerleşme kararı koşulu aranmıyor.

 

Yurttaşlığa alınan isimler şöyle:no.jpg

Bu haber toplam 2454 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler