1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '50 YIL YETMEDİ...'
50 YIL YETMEDİ...

'50 YIL YETMEDİ...'

Papapetru: 50 yıl yetmedi gibi, bir de "sınırsız" zaman istiyoruz! Barış Çalışmaları Merkezi'nin "Kıbrıs Nereye Gidiyor" sohbet toplantısına giderken, doğrusu, "Yine aynı konuşmaları dinleyecek, sıkılacağız" diye endişeliydim. Yanıldım. Özellikl

A+A-

 

Papapetru:

 

50 yıl yetmedi gibi, bir de "sınırsız" zaman istiyoruz!

 

Barış Çalışmaları Merkezi'nin "Kıbrıs Nereye Gidiyor" sohbet toplantısına giderken, doğrusu, "Yine aynı konuşmaları dinleyecek, sıkılacağız" diye endişeliydim.

Yanıldım.

Özellikle, Kıbrıslı Rum eski hükümet sözcüsü ve müzakere heyetinin önemli isimlerinden Mihalis Papapetru, moralimizi kırsa da son derece çarpıcı ve samimi konuştu.

Özdil Nami, biraz daha umut verdi ve meseleye, kuzeyden bakmamızı sağladı.

 

* * *

"Güneyde hep aynı oyun oynanıyor" dedi Papapetru…

Ve bir tek çıkış yolu olduğunu işaret etti: "AKEL ile DİSİ'nin, iki büyük partinin çözüm için işbirliği!.."

Mümkün mü?

Kendisi için dahi "umutsuz vaka…"

 

* * *

Papapetru'nun sözlerinden birkaç alıntı:

 

·        "AKEL ile DİSİ, BAŞKANLIK seçimini kimin kazanacağına dair manevralar yaparken, çözüm karşıtları ile de flört ediyorlar."

 

·        "Kıbrıslı Türkler, onbinlerce sokağa dökülerek çözümü talep ederken, AKEL bu yığına bir 100 bin Kıbrıslı Rum eklemek yerine, genlerinde EOKA'yı taşıyan Papadopulos'a destek verdi."

 

·        "Kıbrıslı Türkler Annan Planı'na EVET, Kıbrıslı Rumlar HAYIR dedi. Biz, planda özet değişiklikler talep ederken, Hristofyas işe sıfırdan başladı, Talat'a saldırdı, Talat'ı Ankara'nın adamı ilan etti. Bu çok yanlıştı."

 

·        "Dünyanın en eski sorunu arabulucu olmadan çözülebilir mi? Takvim olmaz, zaman sınırı olmaz, arabulucu olmaz. Nedir bu? Bu tavırları ile Hristofyas bana Rauf Denktaş'ı çağrıştırıyor."

 

·        "50 yıl yetmiyormuş gibi sınırsız zaman istiyor, takvim kabul etmiyor. Başpiskopos da aynı düşünüyor, 38 sene daha beklemeye hazırız diyor…"

 

·        "Durum 2004'ten çok daha kötüdür. Mücadeleye elbette devam edeceğiz ancak zaman geçtikçe çözüm zorlaşıyor, kalıcı bölünme yaklaşıyor. Eğer öyle olursa, iki toplum da Kıbrıs'ın çöküntüsü arasında yaşayacak, çok zarar görecek."

 

 


Uluslar arası Konferans!..

İşte size tam bir fırsat…

 

 

Kıbrıslı Rum usta siyasetçi Mihailis Papapetru, "Uluslar arası Konferans"a karşı çıkan güneydeki zihniyeti de fazlasıyla eleştiriyor.

Papapetru'nun söyledikleri:

 

·        "Birleşmiş Milletler büyük ihtimalle uluslar arası konferans zorlayacak. Kıbrıslı Rum liderliğin bunu engellemek istemesi çılgıncadır…"

 

·        "Kıbrıslı Rum siyasetçiler sabahtan akşama Kıbrıslı Türklerin çözümde rolü olmadığını, süreci Ankara'nın götürdüğünü söylüyor. Buna katılmıyorum. Ama eğer böyleyse, işte size fırsat, uluslar arası konferans Ankara ile masaya oturmak demektir. Niye kaçıyorsunuz?"

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2010 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler