1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 50 YIL ÖNCEYDİ...
50 YIL ÖNCEYDİ...

50 YIL ÖNCEYDİ...

Ayhan Hikmet ile Ahmet Muzaffer Gürkan katledişlerinin 50. yılında Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası lokalinde düzenlenen bir törenle anıldı.

A+A-

 

 

Ayhan Hikmet ile Ahmet Muzaffer Gürkan anıldı

 

 

 

Kıbrıs Türk halkının demokrasi mücadelesinde önemli bir yeri olan Cumhuriyet gazetesinin sahipleri avukat Ayhan Hikmet ile Ahmet Muzaffer Gürkan katledişlerinin 50. yılında Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası lokalinde düzenlenen bir törenle anıldı.

Anma töreninde Ayhan Hikmet’in kardeşi Aydın Hikmet, araştırmacı Ahmet An konuşmacı olarak yer aldı.

Aydın Hikmet ile Ahmet An’ın, Ayhan Hikmet ile Ahmet Muzaffer Gürkan’ın anılarını izleyiciler ile paylaşmasının ardından konukların soruları ve anekdotlarının ardından, Ayhan Hikmet’in Güney Kıbrıs’ta yaşayan çocuklarının Hikmet’i katılımcılara tanıtması coşkulu alkışlara neden olurken, izleyicilerin göz yaşlarını tutamadıklarına tanık olundu.

 

AYHAN HİKMET İLE AHMET MUZAFFER GÜRKAN KİMDİR?

1962 yılının 23 Nisan gecesi Kıbrıs'ta Lefkoşa'da; halkların kardeşliği ve barış için mücadele eden iki ilerici Kıbrıslı Türk avukat Ayhan Hikmet ve Ahmet Muzaffer Gürkan eli silahlı tedhiş örgütü tarafından katledilmişti. Emperyalizmin ve onun taşeronluğunu yapan eli silahlı maşaları Kıbrıs'ta TAKSİM'i gerçekleştirmek için önlerinde engel olarak gördükleri Cumhuriyet gazetesinin sahibi, yazarı ve Kıbrıs Türk Halk Partisi yöneticisi olan, Kıbrıslı Türk halkının sevip saydığı iki değerli insanı gözlerini kırpmadan gece yarısı evlerine kadar girerek katletmişlerdi. Amaçlanan ise düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne sıkılan bu kurşunlarla Kıbrıslı Türkleri faşizmin karanlığına sürüklemekti. Böylece 1963 olayları Kıbrıslı Elen liderliğinin de katkılarıyla hazırlanan uygun ortamda başlatıldı.

Etkinliği KTÖS, KTOEÖS, Basın-Sen, Dev-İş, KTAMS, DAÜ-BirSen, DAÜ-Sen, Çağ-Sen, Tıp-İş, YKP, Baraka Kültür Merkezi, Barikat Gazetesi, Gelecek Gazetesi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği düzenledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 616 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler