1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 5. YENİBOĞAZİÇİ GELENEKSEL PULYA FESTİVALİ 17 AĞUSTOS’TA…
5. YENİBOĞAZİÇİ GELENEKSEL PULYA FESTİVALİ 17 AĞUSTOS’TA…

5. YENİBOĞAZİÇİ GELENEKSEL PULYA FESTİVALİ 17 AĞUSTOS’TA…

Yeniboğaziçi Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Geleneksel Pulya Festivali 17-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

A+A-

 

ULUSLAR ARASI KARİKATÜRCÜLER BULUŞMASI BU YIL DA VAR… FİNAL LEMAN SAM’LA…

Yeniboğaziçi Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Geleneksel Pulya Festivali 17-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin 5. Uluslararası Aysergi- Pulya Karikatürcüler Buluşması, Kosova, Azerbaycan, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’den 10 karikatüristin katımıyla bu yıl da festival kapsamında gerçekleştirilecek.

Festivalde, karikatür, tiyatro, spor karşılaşmaları, defile, ses, fotoğraf ve dans yarışmaları, konserler, sergiler yer alacak.

Festival’in ilk 5 gününde yer alacak Karikatürcüler Buluşması’na katılacak çizerle atölye çalışmalarıyla Festival alanında canlı performans sergileyecek. Festival’de, 40 ülkeden yaklaşık yarısı ödüllü 56 çizerin Karikatürcüler Buluşması’na gönderdiği 90 eserin yer alacağı bir de sergi açılacak.

Fotoğraf yarışması, festivalin bu yılki yeniliklerinden biri. “Yeniboğaziçi’nde Yaşam” konulu siyah beyaz ve renkli olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya 14 Ağustos’a kadar katılım kabul edilecek. Fotoğraflar, Sanatçı Milletvekili Arif Albayrak, Dr. Fehmi Tuncel, Feridun Karakartal, Hasan Bağlar, Raşit Özay, Osman Yüksek ve Hüseyin Sayıl’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

Eski Boğaziçi Aytotoro’yu yansıtan fotoğraf sergisinin de yer alacağı Festival’de, sanat yaşamını Türkiye’de sürdüren ünlü Kıbrıslı Türk tiyatro sanatçısı ve yönetmen Hüseyin Köroğlu’na fahri kültür elçisi ödülü verilecek.

Festival’de, Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu “İki Bavul Dolusu” isimli çocuk oyununu sahneleyecek. Ayrıca, Frekans, Ayşegül Zayim, İbrahim Sayın, Grup Aşka Özlem sahne alarak konser verecek. Festival’in kapanışı 26 Ağustos’ta Leman Sam konseriyle yapılacak. Festival alanındaki tüm konserlere giriş ücretsiz olacak.

BASIN TOPLANTISI

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren başkanlığındaki Festival Komitesi, Salamis Bay Conti Resort Otel’de basın toplantısı düzenleyerek, programı açıkladı.

BİREN

Belediye Başkanı Cemal Biren, ülkedeki ekonomik sıkıntılara karşın kaliteden ödün vermeden sponsorların da katkılarıyla festival düzenlediklerini ifade etti.

Festival etkinlikleri hakkında bilgi veren Biren, 10 gün sürecek festivale basının ve halkın ilgisini beklediklerini kaydetti.

ALBAYRAK

Uluslararası Aysergi - Pulya Karikatürcüler Buluşması Düzenleme Komitesi Başkanı Arif Albayrak basın toplantısındaki konuşmasında, Karikatürcüler Buluşması’nı bu yıl da heyecanla düzenlediklerini ifade etti.
Albayrak, Karikatürcüler Buluşması’na Kosova, Azerbaycan Türkiye ve KKTC’den 10 çizerin katılarak atölye çalışmaları gerçekleştireceğini; 40 ülkeden 56 çizerin 90 eserlerinin yer aldığı bir de sergi açılacağını ifade etti.

BALSES

Kültürel etkinliklerle ilgili bilgi veren Komite Üyesi Bedia Balses ise 5 yıl öncesine kadar panayır olan festivalin ülkenin önemli kültür sanat festivallerinden biri haline geldiğini kaydetti.

Balses, festivalde Kıbrıslı Türk sanatçılara verdikleri desteğin bu anlamda diğer festivallerde de uygulanmaya başlamasının kendilerini gururlandırdığını kaydederek, bu yıl da festivalde Kıbrıslı Türk sanatçılara yer verdiklerini söyledi.

KILIÇ

Festival Komite Üyesi Sedat Kılıç da sportif etkinliklerle ilgili bilgi vererek, geçen yılki aktivitelerin tümünün bu yıl da devam edeceğini, ayrıca bu yıl ilk kez plaj voleybolu da düzenleneceğini kaydetti.

Kılıç, spor etkinliklerinin festival öncesinde 15 Ağustos’ta başlayacağını belirtti.

Kılıç, festival alanındaki yiyecek ve içeceklerin gıda mühendisleri tarafından kontrol edileceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler