1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 5.Uluslararası Beden Müziği Festivali ve Şehrin Caz Hali, İstanbul
5.Uluslararası Beden Müziği Festivali ve Şehrin Caz Hali, İstanbul

5.Uluslararası Beden Müziği Festivali ve Şehrin Caz Hali, İstanbul

En basit anlatımıdır belki de, yazıya başlık olan “Kendi Kendini Çal”. İnsanın kendi kendini çalması, bedeniyle müzik yapması, çıkardığı seslerle ritmi zenginleştirmesi. İnsanın çok zengin bir enstrüman olabildiğidir belki de, ana fikir. El

A+A-

 

 

   En basit anlatımıdır belki de, yazıya başlık olan “Kendi Kendini Çal”. İnsanın kendi kendini çalması, bedeniyle müzik yapması, çıkardığı seslerle ritmi zenginleştirmesi. İnsanın çok zengin bir enstrüman olabildiğidir belki de, ana fikir. El çırpma, ayak vurma, şarkı söyleme, bedenden ses çıkarma ile dünyanın en eski hem de en yeni yaklaşımı olarak bilinen beden müziği, kompozisyon ve koreografinin büyülü bir karışımıdır diye tanımlıyorlar, dünyanın önde gelen müzik bilimcileri ve eğitimcileri. Müzik, dansın şekillerini ve örüntülerini yaratırken, dans; müzikteki sesleri ve ritimleri oluşturur. Böylece müzik “görünür” , dans “işitilir” bir hale gelir. Tüm bu anlatılanlar zengin seslere sahip olan insan bedeniyle ortaya çıkar. En basit anlatımıyla budur işte, “Beden Müziğiyle Müzik” yapmak. Akbank Caz festivali ve programına sanatçılarına bakarken, yine festival etkinliklerinin içinde yer alan beden müziğiyle caz, atölye çalışmaları, paneller ve hatta öğretmenlik eğitimi bizleri etkilemişti doğrusu. Aynı zamanda yani 9 ekim 14 ekim tarihleri arasında 5. Uluslararası Beden Müziği Festivali’nin İstanbulda yapılacak olması ise, bizler açısından en büyük şanslardan biri olacaktı. Gördüğün müzik, duyduğun dans sloganıyla her sene dünyanın bir ülkesinde yapılan bu farklı festivalin bu defaki durağı ise Türkiye oldu. Sanat direktörleri Keith Terry ve Kekeça önderliğinde ve altı gün boyunca CRR, BKM, Nardis, İtalyan Kültür Merkezi, Fransız Kültür Merkezi, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu gibi mekanlarda gerçekleştirilen konserler, atölye çalışmaları, okul gösteri ve atölyeleri, öğretmen eğitimi, panel ve sahne etkinliklerinde aktif katılımcı olarak bulunmak ben ve arkadaşlarım için çok önemliydi. Çok önemli olmasının diğer bir nedeni de bundan sonraki fertivalin dünyanın başka bir ülkesinde gerçekleşecek olması ve katılmanın çok zor olabileceği gerçeğiydi.

 

DEV İNSANLAR

 

Bizlere atölye çalışmalarında önderlik eden ve dallarında uzman olmaları bir yana dünya müziğinde de isim yapmış insanlardı. Brezilya’dan Barbatuques, ABD’den Corposonıc, Danny Barber, Evıe Ladın, Keıth Terry, Max Pollak. Yine Brezilya’dan Fernando Barba, Stenıo Mendes. İspanya’dan Jep Melendes, Raul Cabrera. Yunanistan’dan Kantu Korpu. Türkiye’den Kekeça. Fransa’dan Leela Petronıo Hıp Tap Project. Kanada’dan Sandy Sılva, Bourask, Carol Jones ve Theatre a Tempo. İtalya’dan Alessandro Maccarone. İsrail’den ise Lıor Shoov’dan oluşan büyük ve dünyanın birçok ülkesinden katılan bu güçlü kadrodan eğitim almak bizler için çok büyük bir şans oldu. Özellikle bu insanların imzalarıyla alınan belgeler ise çok önemli kazanımlar oldu bizler için. Genç Yetenekler Production’dan ben, BRT Genç Yetenekler Korosu şefi Serda Tüzel ve LTB Orkestrasında görev yapan ayrıca BRT Genç Yetenekler Korosu Piyanisti Nurten Ersever olarak bizler, bu büyük organizasyonun Kıbrıs katılımcılarıydık. İstanbul Beyoğlu ve Cihangir’in sanat mekanlarını görmek hatta bu mekanlarda aktif sanat etkinliklerine katılmak bambaşka bir dünyanın adeta penceresiydi bizler için. En başta da vurguladığım gibi; El çırpma, ayak vurma, şarkı söyleme, bedenden ses çıkarma ile dünyanın en eski hem de en yeni yaklaşımı olarak bilinen beden müziği, kompozisyon ve koreografinin büyülü bir karışımı ve bu sanat olayını yaşamak çok farklı bir tecrübeydi. Dünyaca ünlü festival sanatçılarının herbirinin farklı performansları ve felsefesini ise bir sonraki haftaya sizlerle buluşturmaya çalışacağım. Müziksiz ve ritimsiz kalmamak dileğiyle hoşçakalın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler