1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 5 TUKUKLAMA
5 TUKUKLAMA

5 TUKUKLAMA

Lefkoşa Belediyesinde yaşananları protesto etmek ve belediye emekçileri ile dayanışma için, Sendikal Platform yarın sadece Lefkoşa bölgesinde 09:30-12:30 saatleri arasında grev yapacak. Saat 10:00'da Lefkoşa Türk Belediyesi önünde dayanışma mitingine

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Belediyesinde yaşananları protesto etmek ve belediye emekçileri ile dayanışma için, Sendikal Platform  yarın sadece Lefkoşa bölgesinde 09:30-12:30 saatleri arasında grev yapacak.

Saat  10:00'da Lefkoşa Türk Belediyesi  önünde dayanışma mitingine düzenlenecek

 

 


 

KÜÇÜK: SERT TEDBİRLER ALACAĞIZ

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşananlarla ilgili olarak, ülkenin kaosa sürüklenmesine asla izin vermeyeceklerini; halkın menfaatleri temelinde gerekli en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacaklarını açıkladı.

Küçük, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi sorumluluğundan kaçmayan hükümetin, LTB’ye de kayıtsız kalmadığını belirterek, Belediye Başkanı’nı, Meclis üyelerini, çalışanların sendikasını, herkesi ve her kesimi, sorunun giderilmesinde kişisellikten uzak ortak akla davet etti.


5 TUTUKLU

Lefkoşa Belediyesi önünde bugün meydana gelen olaylarda 5 belediye çalışanının tutuklandığı öğrenildi.

TAK muhabirinin edindiği bilgiye göre, tutuklanan çalışanlar Ecevit Orhun, Şemsettin Erdem, Murat Soydan Güzdağ, Mustafa Yalınkaya ve Yılmaz Niyazi.

Polis, tutuklamanın gerekçelerini “ayaklanma, kasti hasar, polisi darp ve uygunsuz hareket” olarak açıkladı.

Bakanlar Kurulu'nun “grev yasağına uymayan eylemcilerin, uyarıları da dikkate almadığını ve taşlarla, sopalarla saldırdığını” belirten polis, olaylarda 17 polis memurunun taşlardan ve demir çubuklarla hafif yaralar aldığını; tedavilerinin ardından taburcu olduklarını bildirdi. Yaralanan belediye çalışanları ile ilgili bilgi verilmedi.

 

 


 

Belediye önüne ambulans geldi, çok sayıda yaralı var.

Olay yerinde hiçbir yetkilinin olmaması gözlerden kaçmadı.

Yurttaş ile polis karşı karşıya bırakıldı.

Öfke ve gerilim tırmandı.

(saat: 16:38)


 

LEFKOŞA ALEV ALEV 

Belediye çalışanları yeniden ateş yaktı. İtfaiye müdahale etmek istedi. Çalışanların karşı çıkması üzerine çevik kuvvet devreye girdi. Çalışanlar belediyenin camlarını kırıyor. Çevik kuvvet çalışanlara coplarla müdahale ediyor.

 

 

(saat: 16:26)

 


 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat, Bakanlar Kurulu’nun bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın katılımıyla yaptığı toplantıda eylemleriyle ilgili aldığı yasaklama kararını tanımadığını ve mücadeleye kaldıkları yerden devam edeceklerini bildirdi.

BOZAT

Bozat, haklarını aramaya devam edeceklerini, yarın sabah 07.00’de belediye önünde olacaklarını ve Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nı içeriye sokmayacaklarını söyledi.

“Birlik mücadele dayanışma” sloganları arasında konuşan Bozat, belediye başkanının maaşları ödemediğini, yatırımları yapmadığını, çalışanları düşünmediğini, buna karşı yaptıkları eylemin de Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandığını ifade etti.

Hükümete ve Cumhurbaşkanı’na sert eleştirilerde bulunan Bozat, Başbakan İrsen Küçük’ü “Bulutoğluları’nı partisinden atamayacak kadar aciz” olmakla suçladı.

“Hükümet İstifa”, “Cemal İstifa” sloganlarıyla konuşması kesilen Bozat, sorunlarına gerçek anlamda çare bulunmaması halinde mücadeleyi artıracaklarını ekledi.(tak)

(saat: 15:30)

 

 


 

BELEDİYEDE OLAYLAR BÜYÜYOR

 

Belediye çalışanları Lefkoşa Türk Belediyesi binası önündeki yolu kesti.

Yol içerisine çöp dökerek yakan çalışanlara itfaiye su fışkırtarak müdahale etti.

Bir belediye çalışanı kendini itfaiye aracının önüne attı, itfaiyenin müdahalesi ile yeniden arbede yaşandı.

Çevik kuvvet belediye önüne geldi.

(saat: 15:05)

 

 

 

 

 

 


 

LTB'DE TUTUKLAMA

BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya tutuklandı.

Belediye çalışanları Polis Genel Müdürlüğü’ne yürüyor.

İki itfaiye aracı belediye binası önünde bekliyor.

 

(saat: 14:16)

 


Bakanlar Kurulu kararı sonrası, belediye çalışanları yeniden LTB binasına gitti. YENİDÜZEN HABER PAKETİ’nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre; İçeriye girmek isteyen çalışanlar ve polis arasında arbede yaşandı.

BES’in Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili açıklama yapması bekleniyor

 

(saat:14:08)

 


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu’nan ‘GREV YASAĞI’ kararı çıktı.

Bakanlar Kurulu sözcüsü Nazım Çavuşoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Belediye Emekçileri Sendikasının açıklamalarının aksine, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde şu an grev uygulandığını ifade etti. Çavuşoğlu, Lefkoşa’da “grev genel sağlığı bozucu nitelikte” olduğu gerekçesiyle Bakanlar Kurulu’nun grevi 15- 05- 2012 (bugün) tarihi itibariyle 60 gün süreyle ertelendiğini açıkladı.

Çalışanların maaş ödemeleri ile ilgili yaptığı açıklamada Çavuşoğlu, bugün saat 11:00’de belediyeye devlet katkısı olarak 1.2 Milyon TL’nin yatırıldığını kaydetti. Çavuşoğlu, bugün yapılan devlet katkısının, belediyenin kendi kaynakları ile birleşince  çalışanlara bir aylık maaş ödemesi yapılabileceğini açıkladı.

(saat:13:23) 

 

 


Bakanlar Kurulu, saat 11.30’da, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu toplantısına sadece yurt dışında bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner katılmazken, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na müsteşarı Hasan Güngör eşlik etti.

Bakanlar Kurulu toplantısında, LTB’de yaşanan sıkıntılar ve diğer iç konuların ele alınması bekleniyor.

Toplantı öncesi herhangi bir açıklama yapılmadı.

Belediye çalışanları LTB’den ayrıldı, Bakanlar Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyorlar.

(saat: 11:30)


 

Başbakan İrsen Küçük’ün “bir maaş ödenecek” açıklamasını kabul etmeyen Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları, LTB de toplandı.

YENİDÜZEN HABER PAKETİ'nin 4303 abonelerine duyurduğu habere göre; Belediye binasına gelen polis ekipleri ile çalışanlar arasında arbede yaşandı.

Polis belediye çalışanlarını LTB binasından dışarıya çıkartmaya çalışıyor.

 

İŞTE BELEDİYEDE YAŞANANLARIN GÖRÜNTÜLERİ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=HvhBE5CJawg&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=4xXO47h0Bj8&feature=player_embedded

(saat:11:14)

 

 

BAŞBAKAN NE AÇIKLAMIŞTI?

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına bir aylık maaşlarının bugün hesaplarına yatırılacağını açıkladı.

Başbakan Küçük, hükümetin, belediyenin içine girdiği mali krizden dolayı iki ayı aşkın bir süredir ödenemeyen Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına maaşlarının ödenebilmesi için yoğun çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Küçük, hükümetin, 1 aylık maaş için gereken kaynağı, yasal çerçevede temin ederek bugün itibarıyla LTB hesaplarına aktaracaklarını belirtti.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Küçük, BES Başkanı ve heyeti ile cumartesi yapmış olduğu görüşmede eylemin kaldırılması için kendisinden iki maaş ödemesi talebinde bulunduğunu söyledi. Küçük, “Ancak kendilerine bir maaş ödemesi için katkı yapabileceğimiz taahhüdünde bulunmama rağmen, bugün yapılan açıklamalarda çarşamba gününe kadar iki maaş ödenebileceği yönünde ifadeler yer almıştır. Bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını kamuoyunun bilgisine getirmek isterim” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, ayrıca cuma günü yaşanan sel baskınlarının yol açtığı kirliliğin kaldırılması yönündeki girişimlere, eylemde olmalarına rağmen olumlu yaklaşan LTB çalışanlarına ve Belediyeler Birliği’ne teşekkür etti.

Küçük, şöyle devam etti:

“Yine girişimlerim sonucunda, okulların ve hastanelerin çevresindeki çöplerin toplanması yönündeki taleplerimi de olumlu bulan BES, bu bölgelerdeki çalışmalara yardımcı olarak katkı koymuşlardır. Çalışmalarda Belediyeler Birliği’nin girişimi ile birçok belediyenin katkısı sağlanmıştır. Bu vesileyle, Belediyeler Birliği’ne yardımları için, Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına yardımları ve iyi niyet gösterdikleri için teşekkürlerimi sunarım”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 5569 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler