1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 5 OCAK’TA PİLE’DE YEMEK
5 OCAK’TA PİLE’DE YEMEK

5 OCAK’TA PİLE’DE YEMEK

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs (Güney Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yapılan görüşme sona erdi.

A+A-

 

 

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs (Güney Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yapılan görüşme sona erdi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisinin ara bölgedeki resmi ikametgahında gerçekleşen görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

lider 5 Ocak’ta Kıbrıs’daki Birleşmiş Milletler yetkilileriyle  Pile’de yemekte bir araya gelecek.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasında yapılan görüşmenin ardından BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, iki liderin BM’ye ortak bir yemek daveti yaptığını ve kendisinin de bunu memnuniyetle kabul ettiğini açıkladı.

YÖNETİM VE GÜÇ PAYLAŞIMI ELE ALINDI

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisinin ara bölgedeki resmi ikametgahında yaklaşık bir saat süren bugünkü görüşmenin ardından Downer basına bilgi verdi.

Liderlerin Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda “uzun ve canlı” bir görüşme gerçekleştirdiğini belirten Downer, 1 Aralık Perşembe günü yapılacak gelecek görüşmede de bu konuların görüşülmesine devam edileceğini söyledi.

Liderlerin programlandığı gibi Ocak ortasına kadar  pazartesi günleri görüşeceğini ancak bunun şartlara göre de değişebileceğini belirten Downer, hafta ortasında da BM’nin taraflarla mekik diplomasisi sürdüreceğini kaydetti.

5 OCAK’TA PİLE’DE YEMEK

Downer, bugün liderlerin  ayrıca BM’ye ortak bir yemek daveti yaptığını belirterek 5 Ocak’ta Pile’de yer alacak yemek davetini BM adına memnuniyetle kabul ettiğini söyledi.
 
Downer, gelecek görüşmenin 1 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da yapılacağını da ekledi.

EROĞLU AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugünkü liderler toplantısında “Yönetim ve Güç Paylaşımı” üzerinde odaklanıldığını, bu konuda eskiye göre yakınlaşmalar olduğunu belirterek, tarafların pozisyonlarını ortaya koyup, birbirlerine kağıtlarını verdiklerini; görüşmelere yarın devam edileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu bu çerçevede teknik heyetler arasındaki görüşmelerin mekik diplomasisi şeklinde devam edeceğini, yarın BM temsilcisinin ve Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi başkanlığındaki Kıbrıs Türk tarafı heyetinin görüşeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugünkü liderler görüşmesi dönüşünde basına yaptığı açıklamada, teknik heyetlerin toplantılarının kendisi katılsa da, katılmasa da yapılacağını belirterek, “teknik heyetler arasındaki görüşmeler mekik diplomasisi şeklinde devam edecek. Başlangıçta yarım saat için toplantıya başkanlık edip görüşmeleri heyetlere bırakabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmede Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunda eskiye göre bazı yakınlaşmalar olduğunu ifade ederek, “ümit ederim ki Perşembe günkü liderler toplantısında bu konuyu bağlayabiliriz” dedi.

Önerilerin karşılıklı değerlendirilebilmesi için Rum tarafının kağıtlarının biraz sonra BM tarafından kendilerine aktarılmasını beklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “biz de aynı yöntemle kağıtlarımızı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi temsilcilerine göndereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Pile’de 5 Ocak 2012 tarihinde Türk tarafı, Rum tarafı ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin katılacağı bir akşam yemeğinde bir araya gelineceğini de belirtti.

 

 

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler