1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 5 günde 57 ton süt imha edildi
5 günde 57 ton süt imha edildi

5 günde 57 ton süt imha edildi

Günlük olarak ülkede 395 ton sütün SÜTEK tarafından toplandığını söyleyen Şahali, beş günde içeriğinde aflatoksin maddesine rastlanması nedeniyle 57 ton sütün imhasının söz konusu olduğunu belirtti.

A+A-

UBP Milletvekili Dursun Oğuz,  62. madde uyarınca mecliste söz alarak sütün dökülmesi konusunda konuşma yaptı. Oğuz, hayvan sütlerinin dökülmesinin gerekçe ve sebebinin ne olduğunu sordu.

Üretim maliyetlerinin arttığı dönemde sütün dökülmesinin nedenlerinin anlatılması gerektiğini söyleyen Oğuz, sütlerin dökülmesinden kaynaklı zararın da giderilmesini istedi

 

ŞAHALİ: “5 GÜNDE AFLATOKSİN NEDENİYLE 57 TON SÜT İMHA EDİLDİ”

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, sütün her damlasının denetiminin yapıldığını söyleyerek, bozulmaya elverişli olduğunu, içeriğinin kayıt altında olmasının önemli olduğunu, denetimin eksiksiz yapıldığını kaydetti.

Günlük olarak ülkede 395 ton sütün SÜTEK tarafından toplandığını söyleyen Şahali, beş günde içeriğinde aflatoksin maddesine rastlanması nedeniyle 57 ton sütün imhasının söz konusu olduğunu belirtti.

Şahali, 20 ile 30 Kasım arasında arpa tedariki sıkıntısı yaşandığını, ancak bugün için hayvan üreticilerine günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları arpanın verildiğini ifade etti.

Mısır ve arpa satış fiyatlarına değinen Şahali, mısıra yönelmenin arpa kıtlığından kaynaklanmadığını söyledi.

Hayvancıların depolama koşullarının mısırı depolamaya elverişli olmayabileceğini, bunun da aflatoksine meydan verebildiğini söyleyen Şahali, münferit bir kusur nedeniyle bu durumun ortaya çıktığının belli olduğunu belirtti.

Şahali, arpa sıkıntısının 1 Aralık itibariyle tamamen aşıldığını kaydetti.

Sınırlı bir alanda meydana gelen bir sıkıntı olduğunu ancak halk sağlığını riske sokacak bir konu olmadığını söyleyen Şahali, konunun 62. madde uyarınca görüşülecek bir konu olmadığını belirtti.

Gıda güvenliğine önem verdiklerini belirten Şahali, güvenliğin sağlanması adına çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Şahali, arpa tedariki konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanacağına yönelik bir öngörüleri olmadığını belirtti. Şahali, ticari tescili yapılmış işletmelerin ürünlerinin kullanılması tavsiyesinde bulundu.

 

Bu haber toplam 949 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler