1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '487 GAYRI YASAL İSTİHDAM'
487 GAYRI YASAL İSTİHDAM

'487 GAYRI YASAL İSTİHDAM'

15 Mayıs 2012 tarihli Sayıştay raporunda, 487 kişinin LTB’ye gayrı yasal istihdam edildiği sonucuna varıldı. 487 kişi arasında “431’inin kişinin değiştirilmiş şekli ile 65/2007 sayılı Yasa hilafına (aksine) istihdam edildiği, Geçici işç

A+A-

 

 

 

LTB’de yapılan istihdamlar konusunda önceki gün yayınlanan Sayıştay raporu, çarpıcı veriler ortaya koydu

 

“ÇALIŞAN SAYISI YASAL SINIRA ÇEKİLSİN”…YENİDÜZEN’e ulaşan 15 Mayıs 2012 tarihli Sayıştay raporunda 487 kişinin LTB’ye gayrı yasal istihdam edildiği sonucuna varıldı. Çalışan sayısının ivedi bir şekilde yasal sınırlara çekilmesi gerektiği ifade edilen raporda, Haziran 2012’ye kadar gerekenin yapılmasını, aksi takdirde Sayıştay Yasası’nın 22. Maddesinin uygulanacağı belirtildi

 

“GAYRI YASAL HARCAMALAR, BAŞKANDAN TALEP EDİLEBİLİR”… Sayıştay eski başkanlarından İsmet Akim, Sayıştay Yasası’nın 22. Maddesi uyarınca Cemal Bulutoğluları’nı, yapılan “gayrı yasal” harcamalar nedeniyle sorunlu tutulabileceğini ve gayrı yasal olarak çalıştırdığı tespit edilen çalışanlara ödenen paranın kendisinden talep edilebileceğini ifade etti

 

 

Osman KALFAOĞLU

 

15 Mayıs 2012 tarihli Sayıştay raporunda, 487 kişinin LTB’ye gayrı yasal istihdam edildiği sonucuna varıldı.  487 kişi arasında “431’inin kişinin değiştirilmiş şekli ile 65/2007 sayılı Yasa hilafına (aksine) istihdam edildiği, Geçici işçi olarak tanımlanmış 56 kişinin ise değiştirilmiş şekli ile 51/1995 yılı Belediyeler Yasası’nda belirtilen süreler üzerinde çalıştırıldığı ve bu uygulamanın, Belediyeler Yasası hilafına olduğu” belirtildi. LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları adına gönderilen raporda “Belediyeniz istihdamlar konusunda uyarılmış olmasına rağmen, bu uyarıların Başkanlığınızca dikkate alınmadığı… Yasal sınırlar çerçevesinde belirlenmiş olan toplam kadro sayısının dahi aşılmasının tercih edildiği belirlenmiştir” denildi.

 

“TEDBİRLERİN İVEDİLİKLE ALINMASI KAÇINILMAZDIR”

Sayıştay, raporda, LTB’ye yapılan ve “gayrı yasal” olarak nitelendirdiği istihdamlar konusunda “çalışanların işe giriş tarihleri ile kadrolara uygun nitelikleri esas alınarak ve LTB’nin mali imkanları da gözetilerek, personel sayısının yasal sınırlar içerisine çekilmesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması kaçınılmazdır” tespitinde bulundu.

Sayıştay, raporda belirtilenlerin LTB Başkanlığınca dikkate alınarak uygulamaya konması ve sonuçlarının Haziran 2012 sonuna kadar uygulamayı teyit edici belgelerle Sayıştay’a iletilmesinin gerekli olduğunu belirterek aksi takdirde “uygulamaların değiştirilmiş şekli ile 18/1978 sayılı Sayıştay Yasası’nın 22. Maddesinde belirtilen müeyyideler kapsamında değerlendirileceği hususunda bilgi edinilmesi ve gereği saygı ile rica olunur” dedi.   

 

“194 KADRO FAZLASI, 271 FAZLA GEÇİCİ İŞÇİ”

Sayıştay raporunun “Sonuç ve Öneriler” kısmında ise LTB’ye 257 kişi kadrolama yetkisi tanınmasına rağmen Aralık 2012 tarihi itibarıyla 451 kişinin kadrolu personel olarak çalıştırıldığı, dolayısıyla 194 kişilik kadro fazlası oluşmasına sebebiyet verildiği ifade edildi.

LTB’ye tanınan 56 kişilik geçici işçi istihdam etme yetkisi verilmesine rağmen bu sayının 271’e çıktığının tespit edildiği raporda, geçici işçi statüsünde dokuz fazla kişinin çalıştırıldığı, dolayısıyla sayının 65’e çıktığı saptandı. 174 kişinin sözleşmeli olmasına rağmen herhangi bir sözleşme bulunamadığından dolayı geçici işçi statüsünde sayıldığı, 32 kişinin LTB Kültür ve Sanat Kurumu’ndan her ay düzenli bir şekilde maaş aldığı için yine geçici işçi statüsünde değerlendirildiği belirlendi.

Ancak aynı raporda, LTB’nin daimi işçi olarak 560 kişi istihdam edebileceği ancak 230 kişinin istihdam edildiği ifade edilirken, bazı işçilerin BES ile yapılan toplu sözleşmedeki “Disiplin, Suç ve Ceza Kuralları”na ilişkin düzenlemelere aykırı olarak hala çalıştırıldığı, bazı personelin ise özürsüz ve izinsiz görevleri başında olmamalarına rağmen LTB’den maaş almaya devam ettikleri tespit edildi.  

 

“BAŞKAN SORUMLU TUTULABİLİR”

Sayıştay’ın LTB ile ilgili hazırladığı rapor ve Sayıştay Yasası uyarınca LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na ne gibi müeyyidelerin uygulanabileceği konusunda bilgi almak için Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ı ısrarlı bir şekilde aramamıza rağmen kendisine ulaşamadık. Ancak Sayıştay eski başkanlarından İsmet Akim, Sayıştay Yasası’nın 22. Maddesi uyarınca Cemal Bulutoğluları’nı, yapılan “gayrı yasal” harcamalar nedeniyle sorunlu tutulabileceğini ve gayrı yasal olarak çalıştırdığı tespit edilen çalışanlara ödenen paranın kendisinden talep edilebileceğini ifade etti. Ancak Akim, Sayıştay’ın hazırladığı raporu görmediği için hem bu konuda, hem de LTB’den kaç kişinin işten çıkarılacağı konusunda kesin bir şey söylemesinin mümkün olmadığını ifade etti.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler