1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '485 KAMYON ÇÖP TOPLANDI'
485 KAMYON ÇÖP TOPLANDI

'485 KAMYON ÇÖP TOPLANDI'

Lefkoşa’da 4 firmadan hizmet alımı ve 12 belediyenin katkısıyla sürdürülen temizleme çalışmalarında dün akşam itibarıyla 485 kamyon çöp toplandı.

A+A-
Başkent Lefkoşa’da Cuma günü başlatılan çöp kaldırma işlemleri büyük oranda tamamlandı. Lefkoşa Kaymakamlığı koordinesinde Lefkoşa’da 4 firmadan hizmet alımı ve 12 belediyenin katkısıyla sürdürülen temizleme çalışmalarında dün akşam itibarıyla 485 kamyon çöp toplandı. Rakamın 500 civarına ulaşması bekleniyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan kriz nedeniyle haftalardır biriken çöplerin kaldırılmasıyla başkent bir nebze de olsa nefes aldı. Ancak birikmiş çöplerin yarattığı sorunların bir süre daha etkili olacağı görülüyor.

YÜKLEME VE BOŞALTMA KAYMAKAMLIK GÖZETİMİNDE… ÇÖPLER GÜNGÖR’E…

4 özel firma ve 12 belediyenin katıldığı temizlik seferberliğinde Lefkoşa Kaymakamlığı nezdinde toplanan çöpler, Güngör’deki yeni çöp depolama alanına boşaltılıyor. Çöp dolu kamyonlar burada tartılıyor ve kaymakamlık görevlisinin gözetiminde yüklerini boşaltıyor.

KAMYON BAŞINA 200 TL

4 firmadan hizmet alımında dozer, kamyon ve personel dahil, her bir kamyon çöp için 200 TL ödenecek. Buna göre, başkentten 500 kamyon çöp 100 bin TL’ye kaldırılmış olacak.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, dün akşam itibarıyla Lefkoşa’daki çöplerin yüzde 90’ının toplandığını, bazı ara sokaklarla Hamitköy bölgesinin de bugün temizleneceğini söyledi. Dana, bugünkü çalışmaların sadece 4 özel firma tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Dün akşam itibarıyla 485 kamyon çöp toplandığını, rakamın 500 civarına çıkmasını beklediklerini ifade eden Dana, vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetleri de değerlendirerek tüm bölgelere ulaşmaya çalıştıklarını anlattı.

4 FİRMA…12 BELEDİYE…

4 özel firmadan hizmet alındığını ve çift dingil kamyon başına 200 TL ödeme yapılacağını açıklayan Kaymakam Dana, ayrıca Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele, Çatalköy, Değirmenlik, Yenierenköy, Gönyeli, Dikmen, Tatlısu, Lapta ve Mehmetçik Belediyelerinin de araç ve personeliyle seferberliğe katıldığını belirtti.

Dana, LTB’ye ait dozer ve çekirge denilen araçların da çalışmalarda kullanıldığını; BES üyelerinin de çalışmalarda kılavuzluk ettiğini anlatarak, çöplerin kaldırıldığı bölgelerde Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı ekiplerin ilaçlama çalışması yaptığını kaydetti.

Çalışmalar sırasında ekiplere yardımcı olan ve duyarlılık gösteren vatandaşlara ve muhtarlara teşekkür eden Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, LTB’deki durumun belirsizliğine işaret ederek, vatandaşların bundan böyle çöplerini büyük çöp poşetleri içinde tutmasını istedi. Dana, küçük poşetlere konulan çöplerin dağıldığını, kedi ve köpeklerce poşetlerin daha kolay yırtıldığını belirterek, vatandaşların çöplerin muhafazasına daha fazla önem vermesini rica etti.

Kemal Deniz Dana, her ekipte 7-8 kişinin kaymakamlık görevlisi nezdinde çöp topladığını; çöplerin hem yükleme, hem de boşaltma sırasında kontrol edildiğini; suiistimale fırsat verilmediğini anlatarak, dün havanın rüzgarlı olması nedeniyle taşıma sırasında uçuşmalar olduğunu ancak bugün çöplerin toplanması büyük oranda tamamlandığı için mahalle arasındaki birikmiş evsel atıklar dışındaki atıkların ve uçuşan poşetlerin de toplanmaya başlandığını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler