1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 450 Küçük Kaymaklı
450 Küçük Kaymaklı

450 Küçük Kaymaklı

Yazımın başlığı olan 450 Küçük Kaymaklı. Kıbrıs Türk futbolunu takip eden herkes bu başlıkla ne anlatmak istediğimi herhalede anlamıştır. Evet Kaymaklı 450 dakikadır gol yemiyor. Bu süreye uzatma dakikalarını eklemiyorum çünkü o dakikalar maçların oynanma

A+A-

 

 

 

Yazımın başlığı olan 450 Küçük Kaymaklı. Kıbrıs Türk futbolunu takip eden herkes bu başlıkla ne anlatmak istediğimi herhalede anlamıştır. Evet Kaymaklı 450 dakikadır gol yemiyor. Bu süreye uzatma dakikalarını eklemiyorum çünkü o dakikalar maçların oynanmayan dakikalarıdır. Başta kaleci Ufuk olmak üzere tüm defans ve futbolcuları kutlamak gerekir. Ayrıca bu kadroyu oluşturan yönetim ve teknik heyeti de tebrik etmeli.

Oyuna gelince. Geçmiş haftalara göre Kaymaklı, Gönyeli maçına daha istekli ve daha atak başladı. İlk dakikalarda iki de net pozisyon harcadı. Ancak beşinci dakikadan sonra oyun temposu düştü. Pas yüzdesi zayıf hücumsal zenginlik yok denecek kadar azdı. Son yılların yetişmiş en iyi futbolcularından biri olan Yaşinses, defansa çok yakın oynadı. Hücum organizasyonlarına yeterli katkıyı yapamadı. Son yıllardaki Yaşinsesli muhteşem hücum hattı malesef tek kanatlı kaldı. Gol de sağdan yapılan bir ortayla devrenin sonuna doğru geldi.

İkinci yarıya Çağrı’yı oyuna alan Vehbi Özerem belli ki ilk yarıdaki sol kanat durağanlığını görmüş. Yaşinses – Çağrı ikilisiyle de bu kanadın daha verimli olacağını düşünmüş. Bu devrede sol koridor daha etkili oldu. Birçok pozisyon üretildi ama goller hep sağ taraftan geldi. Debola ise yüzde yüz üç net pozisyon harcadı. Kaymaklı biraz dikkat etse maç çok farklı olurdu diye düşünüyorum.

K.Kaymaklı’nın beğenmediğim yönü bence takımsal bütünsellik ve takımsal disiplindir. Takımsal disiplin, yönetim ve teknik heyetin sorunudur. Ama takımsal bütünsellik bütün camianın sorunudur. Bu günkü Kaymaklı taraftarı şampiyonluğa oynayan bir takımın taraftarı görünümünden çok uzaktı. İkinci yarının en iyi takımına seyirci desteği çok daha güçlü ve coşkulu olmalıydı.

Kaymaklı konusunu kapatmadan Ertaç’a da bir nasihat etme gereği duyuyorum. Bu ülkenin şu an tartışmasız en golcü futbolcusuna son on dakikada oyundan alındı diye kenar yönetime seyircilerin ve basının önünde sert tepki göstermesi yakışmadı. Bu tepki Ertaç’ı büyük yapmaz, bilakis küçültür. Onun için Ertaç olgun davranmalı, oyuna alınan genç arkadaşına da moral, destek vererek oyundan çıkmalıdır. O zaman Ertaç gerçek kıral olur.

Gönyeli’ye gelince, geçen hafta gördüğüm o başkaldırıyı maalesef bu hafta sahada göremedim. Futbolcular mücadele etmeye çalıştı ama sanki artık bir hedeflerinin olmadığı izlenimi verdiler. Bir kabulleniş duygusu sanki oyunculara yavaş yavaş enjekte ediliyor. Eğer bu duygu derinleşirse takımın maç kazanma şansı olmaz. Ha eğer camia bir alt lige düşmeyi kabullenmişse, o zaman da senenin takımını da şimdiden kurmalıdır.

Genç Hasan için de birkaç kelime etmek istiyorum. Kaymaklı karşısında forvette izlediğim hasan son haftaların en iyi futbolunu oynadı. Pres yaptı, boş alanlara kaçtı, top aldı, ikili mücadele yaptı. Hava toplarında çok başarılı oldu. Hatta biraz şansı olsa çok güzel vurduğu kafa direğe vurup dışarı gitmez ve gol olurdu. Bu genç yeteneği teknik heyet forvette oynatmakta ısrar ederse, gelecekte çok iyi bir golcü Gönyeli camiası kazanır düşüncesindeyim...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler