1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 4 YILDA 22 İŞÇİ ÖLDÜ
4 YILDA 22 İŞÇİ ÖLDÜ

4 YILDA 22 İŞÇİ ÖLDÜ

Ülkemizde son 4 yılda iş kazalarından kaynaklı 22 işçi öldü. 2015 itibariyle ise ilk iki ayda iki işçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

A+A-

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), ülkede son 4 yılda iş kazalarında toplam 22; 2015’in ilk iki ayında ise 2 emekçinin iş kazasında yaşamını yitirdiğini belirtti.  Sendika, hükümetten üstüne düşen sorumluluk ve denetimleri yapmasını istedi.

Dev-İş Dış İlişkiler Sekreteri Koral Aşam yazılı açıklamasında, iş kazalarını “iş cinayetleri” olarak niteleyerek, bunların önüne geçmenin temel yolunun “yasaların uygulanması yönünde sendikal baskı yapmak ve özel sektörde sendikal örgütlülüğün önünün açılması” olduğunu belirtti.
Sendikasız çalıştırılmanın, emekçilerin haklarını yok saymak olduğu kadar, günümüz koşullarında ölüme de davetiye çıkarmak olduğunu ifade eden

Koral Aşam, emekçilerin haklarını patronlar veya hükümetler değil, sendikaların koruduğunu ve geliştirdiğini işaret etti.
Dev-İş Dış İlişkiler Sekreteri Koral Aşam, siyasal erkin, işçi güvenliğini ve sağlığını hiçe sayan ve iş yerinde gerçekleşen ölümlü vakalar karşısında patronları mahkemelerde yargılaması ve özel sektörde sendikal örgütlenmenin önünü açması gerektiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Ülkemizde son yıllarda artan iş kazaları bir yandan emekçi kesimlerde endişe yaratırken diğer yandan ise sermaye sisteminin maskesini düşürüyor. Patronların daha fazla kar etme hırsı dolayısıyla yasalarda olmasına rağmen iş güvenliği ve işçi sağlığı prosedürleri uygulanmamakta, hükümet ise gerekli denetimleri yerine getirmeyerek ihmallere göz yummaktadır.

Dolayısıyla ‘iş kazası’ denilen olaylar hükümetler ve işverenler eliyle gerçekleştirilen birer ‘iş cinayetine’ dönüşmektedir. Bir iş yerinde tüm yasal önemler alınmadıkça ve denetimler disiplinli bir şekilde yapılmadıkça, sendikasız çalıştırılmaya devam edildiği sürece meydana gelen ölümler, kaza değil cinayet olmaya devam edecektir. Bu cinayetlerde de patronların olduğu kadar hükümetlerin de sorumluluğu olacaktır.”

Son 4 yılda ihmal ve yasalara uyulmamasından dolayı 920 yaralanma ve 22 ölüm meydana geldiğini ifade eden Aşam, ocak ve şubat aylarında meydana gelen iş kazalarında ise 2 emekçinin hayatını yitirdiğini belirtti.

“Yasalar uygulansın, sorumlular yargılansın” diyen Dev-İş Dış İlişkiler Sekreteri Koral Aşam, İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Yasası’ndaki sorumlulukları anımsatarak, bunlara uyulmasını istedi. Aşam, özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması gerektiğini vurguladı.

(TAK)

Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler