1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 4 TRİLYONLUK ‘BAYRAM KAZIĞI’!
4 TRİLYONLUK ‘BAYRAM KAZIĞI’!

4 TRİLYONLUK ‘BAYRAM KAZIĞI’!

Bakanlar Kurulu’nun Çarşamba günkü toplantısında yurttaşı çok yakından ilgilendiren bir gündem maddesi vardı: Elektrik ücretleri... KIBTEK, özelleştirme-özerkleştirme tartışmaları arasında kamuya ait bazı işyerlerinin, sokak aydınlatmalarının, su m

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu’nun Çarşamba günkü toplantısında yurttaşı çok yakından ilgilendiren bir gündem maddesi vardı: Elektrik ücretleri...

KIBTEK, özelleştirme-özerkleştirme tartışmaları arasında kamuya ait bazı işyerlerinin, sokak aydınlatmalarının, su motorlarının elektrik akımını ‘borç yüzünden’ kesince, hükümet ‘kesenin ağzını açmak’tan başka yol kalmadığını anladı.

Motorlarda, ana yollarda elektriklerin kesilmesinin yarattığı sıkıntıları yine yurttaş çekti, ancak günün sonunda kamunun elektrik borçları Maliye Bakanlığı kanalıyla ödenmeye başladı.

Ancak Maliye işin içinden çıkamayacağını anlayınca, dönüp KIBTEK’e bir mektup yazdı ve kamu kuruluşları için kilovat-saati 70 kuruştan hesaplanan elektrik ücretinin 45 kuruşa indirilmesini talep etti.

KIBTEK Yönetim Kurulu bu yazı üzerine kurum müdürlüğünden bir çalışma yapmasını talep etti.

Bu indirimin yapılması halinde nasıl bir ‘ekstra açık’ ortaya çıkacak ve bu açık nasıl kapatılacaktı?

Hesaplar yapıldı ve ortaya 4 trilyonluk (şimdiki hesapla 4 milyon TL) bir ‘ek külfet’ çıktı.

70 kuruştan satıldığı halde bile devlete verilen elektrikten KIBTEK 8 trilyon zarar ediyordu. Şimdi bu zarar 12 trilyona çıkacaktı.

KIBTEK yönetimi bu 4 trilyonluk ekstra açığın önüne geçmek için çok basit bir yöntem buldu ve hükümete önerdi:

“4 trilyonluk ekstra külfeti vatandaş ödesin!”

Bakanlar Kurulu’na giden önergenin özü buydu ve konutlar ile iş yerlerinde kullanılan elektriğin yüzde 9 ile 15 arasında değişen oranlarda zamlanması öngörülüyordu.

Kamuoyu tüm bunları KIBTEK’in Mali İşlerden Sorumlu Müdür Muavini Mehmet Özçelik’in Çarşamba günü öğle saatlerinde Kanal SİM’e yaptığı ve dün Yenidüzen’de de çıkan açıklamalarından öğrendi.

**

Bu açıklamaların yapıldığı saatlerde toplantı halinde olan Bakanlar Kurulu’ndan sonra ‘resmi açıklama’ yapılmadı. Dolayısıyla dün sabah gazetelerde ‘elektriğe zam’ konusunda çelişkili haberler, hatta manşetler yer aldı.

Başbakan İrsen Küçük dün bir vesileyle ‘zam’ konusuna değinme ihtiyacı hissetti. “Gündemlerinde elektrik zammı olmadığını” açıkladı.

Belli ki gelen tepkilerden dolayı bu kararı alamamışlar ya da almış ama açıklama cesareti bulamamışlardı.

Ancak “gündemlerinde olmaması” mümkün değildi. Zira Mehmet Özçelik, daha önce KIBRISLI gazetesine de yanısyan önergeyle ilgili detayları kamuoyuyla paylaşmıştı.

**

Zaten Başbakan Küçük “zam gündemimizde yok” dediği açıklamasının devamında elektriğk konusunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğünü ve bir de ‘karar’ üretildiğini itiraf ediyor. “Kamunun satın aldığı elektriğin birim fiyatını düşürdük” diyor.

Yani ‘4 trilyonluk ekstra külfet’e yol açacak bir karar aldıklarını itiraf ediyor.

Ama bir konuyu müphem bırakıyor: O 4 trilyonluk külfeti kim karşılayacak?

İşin püf noktası da bu zaten...

Kaç seçenek var?

İki...

Bu açığı ya yurttaş ödeyecek...

Ya da KIBTEK’in boynuna yeni bir yük asılacak.

Birinde yurttaş, diğerinde KIBTEK daha da zora sokulacak.

Her iki seçenek de hükümetin ‘genel icraat prensipleri’ne uygun görünüyor.

Bir tür ‘bayram tebriği’ olsa gerek bu...(!)

Kazıklı cinsinden!..

Mutlu bayramlar herkese...

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1389 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler