1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 38 YIL SONRA YENİDEN...
38 YIL SONRA YENİDEN...

38 YIL SONRA YENİDEN...

Maronitlerin, 1974 öncesi Koruçam’ın koruyucusu azizi olduğuna inandıkları ve ona atfen düzenledikleri ‘Aziz George Festivali’ 38 yıl aradan sonra dün yeniden gerçekleştirildi. Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın işbirliğin

A+A-

 

 

Maronitlerin, 1974 öncesi Koruçam’ın koruyucusu azizi olduğuna inandıkları ve ona atfen düzenledikleri ‘Aziz George Festivali’ 38 yıl aradan sonra dün yeniden gerçekleştirildi.

Lapta Belediyesi ile Koruçam Muhtarlığı’nın işbirliğinde köy meydanında gerçekleştirilen festivalde, konuşmaları yapıldı, konuklar için özel olarak hazırlanan geleneksel domuz pirzolası ilahiler eşliğinde dağıtıldı, kurulan stantlarda tatlı tuzlu yiyecek, içecek, giyim, süs ve takı eşyaları satışı yapıldı.

Bugün saat 09.00-16.00 saatleri arasında devam edecek festival etkinlikleri kapsamında da çocuklara yönelik eğlenceler, spor aktiviteler, yarışmalar, yiyecek içecek satışları, Maronit kültürünü yansıtan geleneksel dans gösterileri ve müzik dinletileri yer alacak.

Açılışa, Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Koruçam Muhtarı Antonis Skoullos (Hasanaki) ve çoğunluğunu Maronitlerin oluşturduğu kalabalık bir grup katıldı.

NAMSOY

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy açılışta yaptığı konuşmada, 11. yüzyılda Lübnan’dan Kıbrıs’a göç eden Maronitlerin, kültür, dil, din, gelenek ve görenekleriyle ada kültürüne renk kattığını ifade ederek, festivali bütün adaya yayılmış Maronitleri bir araya getirme , Maronit kültür ve mirasının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

HASANAKİ

Koruçam Muhtarı Antonis Skoullos (Hasanaki) ise, Maronitlerin 38 yıl aradan sonra yeniden hayat bulan Aziz George Festivali’yle çok mutlu olduklarını ifade ederek, gelenek görenek ve kültürlerinin yaşamasını sağlayan festivali gerçekleştiren Lapta Belediyesine teşekkürlerini sundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler