1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 30. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI BUGÜN AÇILIYOR
30. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI BUGÜN AÇILIYOR

30. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI BUGÜN AÇILIYOR

İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım 2011 Cumartesi (bugün) 30. kez kapılarını okurlara açıyor… TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekm

A+A-

 

 

 

İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım 2011 Cumartesi (bugün) 30. kez kapılarını okurlara açıyor…

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece'de düzenlenecek olan 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 200 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açıyor.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Mısır Kültür Bakanı Dr. Emad Abu Ghazi'nin açılışını  yapacağı İstanbul Kitap Fuarı'na yurt dışından 35 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarlar katılacak.

 

ONUR YAZARI FERİT EDGÜ

Onur yazarının Ferit Edgü olduğu ve ana temanın “Umut: düş mü, Gerçek mi?” olarak belirlendiği kitap fuarı otuzuncu yılında 20 konuk yazar, yüzlerce imza günü ve tematik etkinliklerle kapılarını açıyor.

 

KONUK ÜLKE: MISIR

Bu sene fuarın ilk dört günü,12-15 Kasım 2011, açık kalacak Uluslar arası Salon kapsamında Mısır Onur Konuğu olarak yer alacak. Mısır'dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Mısır'ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleştirilecektir. Necip Mahfuz'un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri Onur Konuğu etkinlikleri arasında.  

Bu etkinlikler kapsamında, Gamal Gitani, Ibrahim Aslan Yusuf Zidane, Mohammed Salmawy, Mai Khaled, Ahmed El Shahawy fuarın konukları arasında olacak…

 

ULUSLARARASI SALON VE TELİF AJANSLARI ÖZEL BÖLÜMÜ

Yurt dışından çok sayıda yayınevi fuarın ilk dört günü 12-15 Kasım 2011 tarihleri arasında 10 nolu salonda yer alacak. Bu sene 35 ülkeden yayıncıların katılacağı uluslararası salonda: Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, Hindistan, İngiltere, İran, İtalya, İspanya,

Küba, Mısır, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan ve Yunanistan'dan yayınevleri bulunuyor. Ayrıca bağımsız edebiyat topluluğu LAF (Literature Across Frontiers)  bünyesinde ise 24 ülkeden bağımsız yayıncı, edebiyat topluluğu ve kültür merkezi yer alıyor.

Telif Ajansları özel bölümünde ise Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya, Norveç ve Rusya'dan önde gelen telif ajanları katılacak.  Ajanslar dört gün süresince yayıncılarla bir araya gelerek profesyonel buluşmalar gerçekleştirecek.

 

FUARIN KONUK YAZARLARI

Fuarın konukları arasında İspanyol edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden biri olan Eduardo Mendoza, siyaset bilimci Michael Hardt,  68 hareketinin Almanya'daki isimlerinden  Uwe Timm, Fransa'dan Mathias Enard ve David Boratav, İspanya'dan Nuria Amat, gazeteci Robert Fisk, Romanya Prensi Radu,  Romanya'dan Irina Horea, Grete Tartler, Pavel Gheo Prose, Emin Emel, çocuk edebiyatının değerli isimleri Brigitte Labbé, John Boyne ve Oscar Brenefier fuarın konukları arasındadır.

 

KİTAP FUARI'NIN SERGİLERİ

İstanbul Kitap Fuarı 30. yılı dolayısıyla tüm kitapseverleri fuar geçmişine tanıklık etmeye davet ediyor. "Tüyap Kitap'ın Otuz Yılı" Sergisi kitap fuarının geçmişten bugüne Onur yazarları görselleri, fuar için hazırlanan kitaplar, kataloglar, fotoğraflar, afişler, dön kartlar, kitap ayraçları, davetiyeler ve broşürlerden oluşuyor.

Onur Konuğu Mısır kapsamında Turkuaz Sahaf'ın Koleksiyonu'ndan çıkarılan kitaplardan oluşan Kahire - Bulak Sergisi okurlarla buluşacak. Aynı alanda Turkuaz Sahaf'ın koleksiyonundan "Mısır'da Basılan Türkiye Hakkında Ermenice Kitaplar"  sergisi de fuar süresince ziyaret edilebilir.  Fuardaki bir diğer sergi ise dört Ordu doğumlu sanatçı; Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Emin Öztürk, Sadık Karamustafa ve Uğurcan Ataoğlu'nın grafik ve ilüstrasyonlarından oluşan  "İstanbul'dan Ordu'ya, Ordu'dan İstanbul'a" adlı sergi ile karşımıza çıkıyor.

 

KIBRIS’TAN TEK ETKİNLİK  19 KASIM CUMARTESİ…

Kıbrıs’tan organize edilen tek etkinlik  “Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği”nin, Türkiye Yazarlar Sendikası ile birlikte organize ettiği  "Hüzün Ana'nın Şair Oğlu: Fikret Demirağ" başlıklı Söyleşi:…

19 Kasım 2011 Cumartesi, saat 18.15-19.15 Heybeliada Salonunda, gerçekleşecek söyleşinin konuşmacıları, Neşe Yaşın, Tamer Öncül ve Yavuz Özdem…

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler