1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 30 AYA AĞLADI...
30 AYA AĞLADI...

30 AYA AĞLADI...

Lefkoşa’da iki yıl boyunca 13 yaşındaki baldızıyla cinsel ilişkide bulunup vahim zarara uğratan, sanık Mustafa Altıparmak 30 aya mahkum oldu. İsminin baş harfleri M.T olan ve olay zamanı 13 yaşından küçük olan baldızıyla “cinsi münasebette bul

A+A-

 

 

 

Küçük yaştaki baldızının ‘ırzına geçtiği’ iddiasıyla yakalandı, bu iddia Ağır Ceza Mahkemesi’nde düştü. ‘Cinsel ilişkiye girme, alı koyma ve vahim zarara uğratma’ suçundan dolayı yargılandı. Mahkeme, sanık Mustafa Altıparmak’a sadece 2,5 yıl ceza vermeyi uygun buldu.

 

 

Lefkoşa’da iki yıl boyunca 13 yaşındaki baldızıyla cinsel ilişkide bulunup vahim zarara uğratan, sanık Mustafa Altıparmak 30 aya mahkum oldu. İsminin baş harfleri M.T olan ve olay zamanı 13 yaşından küçük olan baldızıyla “cinsi münasebette bulunma, alı koyma ve vahim zarar” suçlarını işleyen sanık Mustafa Parmak dün yargılandı. Sanık Mustafa Altıparmak aldığı cezanın ardından mahkeme salonunda otururken ağlamaya başladığı dikkat çekti.

 

VAHİM ZARAR 7 YILA KADAR CEZA İÇERİYOR

Heyet adına kararı okuyan Başkan Bahar Saner, bu tür suçların toplum üzerinde yarattığı etkinin, bıraktığı izlerin ve ailevi durumların önemine dikkat çekti. 1990’lı yılların başından itibaren cinsel suçlamaların kadın ve çocuğu koruduğunu, ırza geçme kavramının da farklı boyutlara taşındığını vurgulayarak, KKTC yasasında bunların bulunmadığını dile getirdi.

Yargıç Saner, 13 yaşından küçük bir kız çocuğunun rızası olmadan cinsel ilişkiye girmenin 2 yıla, küçük kız çocuğunun anne ve babasının izni olmadan alı koymanın da 2 yıla, vahim zarara uğratmanın da 7 yıla kadar hapislik cezası içerdiğini vurguladı.

 

DUYGUSAL VE SOSYAL SORUN YARATMAKTA

Kıbrıs Türk toplumunun küçük çocuklara verdiği hassasiyetin görüldüğünü dolayısıyla bu tip olayların ülkede infial yaratıp yaralar açmakta olduğunu aktaran Bahar Saner, 13 yaşından küçük çocuğun bu tür olaylarda travmalar yaşayıp, davranış ve adaptasyon sorunu yaratmakta olduğunu aktardı. Saner, bu tür suçların çocukların üzerinde duygusal ve sosyal adaptasyon yaratmakta olduğunu vurgulayarak, bu suçların yaygınlaşmakta olduğunun görüldüğünü de belirtti.

Sanığın, evinde misafir kalan ve korumakla yükümlü olduğu baldızıyla cinsel ilişkiye giren, alı koyup, vahim zarara uğratan sanığın toplumda infiale yol açtığını aktaran Başkan Bahar Saner, sanığın ceza süresi belirlenirken aleyhine ve lehine olan tüm olguları göz önünde bulundurarak, oy birliğe Mustafa Altıparmak’ın 30 ay hapislik cezasına çarptırıldığını açıkladı.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN'de

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1791 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler