1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 SAAT TAM MESAİ
3 SAAT TAM MESAİ

3 SAAT TAM MESAİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın görüşmesi tamamlandı. Görüşme yaklaşık üç saat 15 dakika sürdü. Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisinin ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 13.15’te ta

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın görüşmesi tamamlandı. Görüşme yaklaşık üç saat 15 dakika sürdü.

 

Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisinin ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 13.15’te tamamlanan görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer açıklama yaptı

 

DOWNER: “TARAFLAR HARİTA VE RAKAMLARIN SÜRECİN SONUNDA ELE ALINMASINI KABUL ETTİ”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün Kıbrıs müzakereleri kapsamında yaptıkları görüşmede, mülkiyet ve toprak başlıklarında karşılıklı önerilerini sundu. Öneriler, liderlerin bir sonraki görüşmesinden (6 Eylül Salı günü) önce, liderlerin temsilcileri tarafından 5 Eylül Pazartesi günü ele alınacak.

 

Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel Danışmanı Alexander Downer, BM Güvenlik Konseyi’ne 7 Eylül Çarşamba günü canlı video bağlantısı ile bilgi verecek.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın bugünkü görüşmesinin ardından, Alexander Downer, görüşmenin yapıldığı BM Genel sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisinin ikametgahının dışında basına bilgi verdi.

 

Downer, liderlerin 3 saatlik görüşmesinde, “mülkiyet ve toprak konularını görüştüklerini ve karşılıklı belge sunduklarını” söyledi. Liderlerin, belgeler üzerindeki görüşmelerin yakınlaşma sağlanması amacıyla temsilciler düzeyinde sürdürülmesinin daha verimli olacağı kanaatine vardığını kaydeden Downer, liderlerin temsilcilerinin bu amaç çerçevesinde 5 Eylül Pazartesi günü bir araya geleceğini kaydetti.

 

Downer, liderlerin bugünkü görüşmesinin “iyi, olumlu ve cesaretlendirici bir atmosferde” yer aldığını söyledi.

 

YUNANİSTAN ZİYARETİ

 

Alexander Downer, 5 Eylül Pazartesi günü Yunanistan Dışişleri Bakanının daveti üzerine Yunanistan’a gideceğini de açıkladı.

 

BM olarak üç garantör ülke ile temas halinde olmanın önemli olduğunu belirten Downer, Türkiye’yi yakın bir geçmişte ziyaret ettiğini anımsattı.

 

BM GÜVENLİK KONSEYİNE BİLGİ....

 

Alexander Downer, ayrıca 7 Eylül Çarşamba günü New York toplanacak BM Güvenlik Konseyine yerel saat olarak 18:00 18:30 sıralarında canlı video bağlantısı ile bilgi vereceğini de duyurdu.

 

“Kıbrıs müzakereleri, Kıbrıslılar tarafından sürdürülmekte olmasına rağmen uluslararası toplumu da etkiliyor” diyen Downer, Kıbrıs müzakerelerinin gidişatı hakkında uluslararası toplumu bilgilendirmenin kendisinin görevi olduğunu kaydetti.

 

SORULAR

 

Mülkiyet ve toprak konularında neler görüşüldüğünün sorulması üzerinde Downer, toprak konusunun sadece harita ve rakamlar içermediğini çok geniş bir alanı kapsadığını kaydetti. Sınır değişikliği yapılacaksa bunun insanlar üzerinde de etkisinin olacağını belirten Downer, “Sınır değişikliğinden dolayı etkilenecek insanlara bakılması gerekir” dedi.

 

Downer, “Harita ve rakamlara gelince, tarafların ikisi de harita ve rakamların sürecin sonunda ele alınmasını kabul etti” dedi

 

Alexander Downer liderlerin bugünkü görüşmesinde mülkiyet ile toprak konusunu birlikte ele aldığını ve önerilerde iki konunun da yer aldığını kaydetti.

 

Downer ayrıca, liderlerin yoğunlaştırılmış müzakerelerinde, yaz tatili sonrası yer alan ilk görüşmenin haricinde, Kıbrıs adasının güneyinde yer alan doğal gaz kaynaklarının tartışma konusu yapılmadığını da dile getirdi.

 

Alexander Downer, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun AB konularında destek olması amacıyla atadığı Jeoerge Cesar das Neves’in de, çözüm sürecine katıldığını kaydetti ve Kıbrıs Rum Yönetiminden bazı kişilerle görüştüğünü Kıbrıs Türk tarafında da temaslarda bulunacağını söyledi.

 


 

 

EROĞLU: “TOPRAKLA İLGİLİ TEKNİK KONULARI TEKNİK HEYETLER GÖRÜŞÜP RAPOR HAZIRLAYACAK”

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yoğunlaştırılmış müzakerelerde bugün görüştükleri toprak konusundaki bazı teknik konuların teknik heyet tarafından ele alınıp kendileri için bir rapor hazırlanacağını söyledi.

 

Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüşmesinden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, toprak konusunda bazı teknik konuların, teknik heyetler tarafından görüşülmesi gereği üzerinde durduklarını ve Pazartesi günü saat 15.00’te iki özel temsilci başkanlığında teknik heyetin toplanacağını açıkladı.

 

Teknik heyetin toprak konusunu görüşüp değerlendirip bir rapor hazırlaması için görev verildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bugün erken dönüşümüzün nedeni bu” diye konuştu.

 

SALI GÜNÜ MÜLKİYET

 

Önümüzdeki Salı günü mülkiyet konusuna başlayacaklarını da ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin üçlü görüşme davetiyle ilgili daha net bilgi olup olmadığı sorusuna karşılık, “Ekim sonu New York’a yakın bir yerde üçlü görüşme olacak” dedi.

 

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın Ekim görüşmesiyle ilgili basındaki bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cenevre’de yaptıkları gibi bu kez New York yakınlarında üçlü bir görüşme yapacaklarını; müzakerelere 21 Ekim’e kadar devam edeceklerini ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Eroğlu, o güne kadar bazı konuları bağlamış olacaklarını, bağlayamadıkları içinse, Genel Sekreter’le birlikte bir gayret daha sarf etmeleri gerekeceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler