1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 MİLYON 834 BİN TL HİBE
3 MİLYON 834 BİN TL HİBE

3 MİLYON 834 BİN TL HİBE

26 firmaya “Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı” kapsamında 3 milyon 834 bin TL’lik hibe verildi.

A+A-

 

Sanayi sektöründe üretim, ihracat ve çevreye duyarlı ürün yenileme, otomasyon gibi alanlarda projeler sunan 26 firmaya “Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı” kapsamında 3 milyon 834 bin TL’lik hibe verildi.
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla yürüttüğü “Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı”na başvurarak hibe almaya hak kazanan firmalara sözleşmeleri bugün Sayıştay konferans salonunda düzenlenen toplantıyla Bakan Sunat Atun tarafından dağıtıldı.
81 firmanın başvurduğu hibe programındaki değerlendirmeler, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan 11 bağımsız denetçi tarafından yapıldı.


“TURİZM EKLENECEK”

KOBİ-GEM Direktörü Ebru Sertoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, devlet eliyle ilk kez bir hibe destek programı başlatıldığını ve sonuçlarının alındığını belirterek, TC Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.
Geçen yıl hükümetin eğitim, tarım, sanayi ve turizm sektörlerindeki projelere 100 milyon TL kaynak ayırdığını belirten Atun, sözleşmeleri verilen projelerin sanayi ve tarım alanında olduğunu; bu yıl buna turizmin de ekleneceğini ifade etti.
Atun, ilgili odaların verilerine göre ülkede kayıtlı 11 bin 330 esnaf ve küçük işletme bulunduğunu; son 2.5 yılda faiz destekli krediler verildiğini, 8 özel bankanın da faiz destekli kredilerle 83 milyon TL kredi kullandırdığını; Ekim 2009’dan Aralık 2011’e kadarki sürede bu rakamı 2 bin 35 firmanın aldığını ve bunun da küçük ölçekli işletme başına 40 bin TL demek olduğunu ve ülkedeki işletmelerin yüzde 20’sinin yararlandığını anlattı.
Kaynakların tabana yayıldığını gösteren bu uygulamayla, OECD ülkeleri arasında en yüksek orana ulaşıldığını da bildiren Bakan Atun, Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı’nın bu yıl da süreceğini söyledi.


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 732 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler