1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ
3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

BASIN-SEN: “ Basın İş Yasası’nın uygulanması ivedilikle denetlenmelidir”

A+A-

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), basın özgürlüğü ve özgür gazeteciliğin, halkın haber ve bilgi almak hakkından kaynaklanan en temel insan haklarından biri olduğuna işaret ederek, basın emekçilerinin halkın bilgi ve haber alma hakkını objektif olarak yerine getirmesi için, iş ve gelecek güvencesine sahip olması gerektiğini kaydetti.

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, basın alanında çalışanlarla çalıştıranların, hangi koşullarda çalışacağını düzenleyen Basın İş Yasa’nın uygulanmasının ivedilikle denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Darbaz, en genelde basın emekçisi, özelde gazetecilerin çalışma şartlarını, gazetecilik yaparken gerçeğin peşinde olmayı güvence altına alan editoryal bağımsızlık; mesleki ret hakkı ile güçlendirilen Basın İş Yasası’nın, etkin bir şekilde uygulanmasının bu nedenle önemli olduğuna işaret etti.

Kemal Darbaz, işbölümü nedeniyle halkın bilgi ve haber alma hakkını profesyonel meslek olarak yerine getiren gazetecileri, sansür, otosansür, keyfi haber çarptırmaya karşı koruyan kurallarla donatılan ve Avrupa Birliği ülkelerinde bile büyük bir olumlulukla karşılanan Basın İş Yasası’nın uygulanmasının denetlenmesinin bu nedenle önemli olduğuna dikkat çekti.

Darbaz, uzun yılların birikimi, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun (IFJ) tüm üye örgütlere, ülkelerinde yapılacak toplu iş sözleşmelerinde yer almasını önerdiği editoryal bağımsızlık, mesleki ret, iş güvencesi, çalışma şartlarının belirlenmesi, gece çalışmaya farklı düzenleme ve ödenek içeren Basın İş Yasası’nın tam anlamıyla uygulanmasının halkın bilgi ve haber alma hakkından kaynaklanan basın özgürlüğü ve özgür gazetecilik için önemli olduğunu vurguladı.

“Gazeteciyi, iş güvencesi, haberine dokunulmaması, haberin çarpıtılmaması güvencesinden yoksun bırakarak, bu konuda güvenceler getiren (Basın İş Yasası gibi) yasal düzenlemelerin uygulanmasını denetlemeyenlerin, her 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde mesaj yayımlayarak basın emekçilerinin gününü kutlaması kabul edilemez, ikiyüzlü bir tutum” diyen Kemal Darbaz şöyle devam etti:

“Yasaları uygulamayan, gazeteci ve doğal olarak haberi güvence altına alan düzenlemeleri es geçen Hükümet edenlerin, yasaları tam ve eksiksiz uygulamak yerine sadece bildiri yayımlamaları, yalnızca gazetecilerle değil, halkla alay etmektedir. Bu kabul edilemez.”

BASIN İŞ YASASI’YLA İLGİLİ DENETİMLERİ BAŞLATILMALI

Basın-Sen Başkanı Kemal Darbaz, 30 Nisan 2007 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edilerek yasalaşan Basın İş Yasası’yla ilgili denetimleri başlatma ve uygulanması çağrısı yaptı.

Darbaz, mesajında meslektaşlarından, Basın İş Yasası’na sahip çıkılmasını istedi.

İş güvencesi ve haberini garanti altına alamayan gazetecilerin, halk adına gerçeğin peşinde koşması, halkın bilgi ve haber hakkını objektif olarak kullanmasının söz konusu olamayacağına işaret eden Kemal Darbaz, Anayasa Mahkemesi’nin de gazetecilere güvenceler sağlayan Basın İş Yasası’na sahip çıkarak, bir işverenin açtığı davayı ileri götürmediğini hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi’nin bir işverenin, Basın İş Yasası’nın gazeteciye iş güvencesi getiren düzenlemesinin, Anayasa’ya aykırı olduğuna yönelik başvurusunu ileri götürmemesine, tüm gazetecilerin büyük bir kıskançlıkla sahip çıkarak koruması gereken bir kazanım olduğunu söyleyen Darbaz, “Meslektaşlarımız, ülkede kendileriyle ilgili yasal mevzuatı en iyi şekilde bilmeli, talep etmelidir” dedi.

Darbaz mesajının sonunda, “Basın Emekçileri Sendikası, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de, basın emekçilerinin örgütlü sesi olmaya devam edecektir. Sendikamız bu topraklar üzerinde, basın özgürlüğünün ve özgür basının gerçek anlamda var olacağı güne kadar mücadelesini sürdüreceğini Kıbrıs Türk Halkına deklare eder” diyerek, ülkede ve tüm dünyadaki basın emekçilerinin, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutladı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 515 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler