1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 KIBRISLI RUM DAHA TİMVİOS’UN YOLUNDA
3 KIBRISLI RUM DAHA TİMVİOS’UN YOLUNDA

3 KIBRISLI RUM DAHA TİMVİOS’UN YOLUNDA

Kıbrıs Rum basınına önceki gün yansıyan haberin ardından Güney Kıbrıs’ta, Kıbrıs (Güney) yönetiminin kabul ettiği ilk mal takasıyla ilgili yorum ve değerlendirmeler, dünkü gazetelerde geniş yer buldu

A+A-

 

 

 

 

Politis haberi “Başkaları da Mal Takasına Gidiyor... Timvios Dostane Anlaşmasından Sonra Yeni Başvurular da Tezgâhta... Kıbrıs Sorununda Yeni Oldubittiler... Kimseye Yol Açmıyor... Timvios Kendine Özgü Münferit Bir Durum... Kıbrıs Türk Malları Vasiliği Yetkilerini Kaybetmiyor” başlık ve spotlarıyla manşete çekti. Gazete edindiği bilgilere dayanarak, sırada bekleyen başka benzer durumlar da olduğunu belirterek bunların, “Kıbrıs sorununun en özlü yönlerinden biri” diye nitelediği mülkiyette oldubittiler yaratacağını yazdı.

Gazete “Timvios Takipçiler Buldu-Petros Kliridis Olmaz Diyor... Takaslar Tezgâhta” başlığıyla iç sayfasında aktarmaya devam ettiği haberinde daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran ancak Dimopulos kararının ardından Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) yönelen ve KKTC’deki eski mallarını Güney’de kalan Türk mallarıyla takas öngören dostane anlaşma teklifi alan en az 3 Rum’un daha Timvios’un izinden gidebileceğini yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak, TMK tarafından yapılan dostane anlaşma önerilerinden birinin, bugün Rum yönetimi tarafından kullanılan bir Kıbrıs Türk malıyla ilgili olduğunu belirten gazete, bahse konu malın Kıbrıslı Türk’e değil, Kıbrıs Türk sivil toplum örgütüne ait olduğunu belirtti, aynı şekilde; Timvios meselesindeki malın da Larnaka’daki Müslüman okullarına ait olduğunu hatırlattı.

Gazete diğer iki Kıbrıslı Rum’a yapılan takas önerisinin de yıllardır tezgâhta bulunduğunu ve bu Rumların şimdi takas argümanına geçmiştekinden çok daha sıcak bakabileceklerini çünkü Timvios’un karşılaştığı komplikasyonlar nedeniyle yaşadıkları kuşkunun Rum Bakanlar Kurulu kararından sonra ortadan kalktığını belirtti.

Takas önerisiyle ilgili olarak bu Kıbrıslı Rumlara önerilen malların Kıbrıslı Türk sahiplerinin nabzının yoklandığını ve onaylarının alındığını da kaydeden gazete özetle şunları yazdı:

“Tazminat Komisyonu’yla meşgul olan Kıbrıslı Türk ve Rum çevreler gazetemize yaptıkları değerlendirmede, Timvios meselesinde yaşanan gelişmenin başka Rumları da, mülk takasına teşvik edeceğini, özellikle de maddi sıkıntısı olmayıp gayrı menkullerinin değerlendirilebilir bölgelere, özgür bölgelere taşımak isteyenleri cezp edeceğini söylediler.

 

PETROS KLİRİDİS “KARAR HİÇBİR ŞEKİLDE MÜLK TAKASI YOLUNU AÇMAZ”

Başsavcı Petros Kliridis Bakanlar Kurulu’nun; Timvios’un işgal altındaki malı ile takas ettiği Larnaka’daki Kıbrıs Türk malını (içerisinde iki okul ve göçmenler tarafından kullanılan başka yapılar bulunan 27 dönüm) satın alma kararının hiçbir şekilde mülk takası yolunu açmadığını söyledi. ‘Bu AİHM’in de onayını almış özel bir dostane anlaşmadır. Timvios meselesinin özelliği, yaptığı dostane anlaşmanın AİHM’in onayını almış olmasıdır’ ifadesini kullanan Kliridis, Bakanlar Kurulu kararının alınmasında Cumhuriyet aleyhine AİHM’e yapılan yeni başvuru ve Bakanlar Komitesi’ne şikâyet gibi başka parametrelerin de rol oynadığını ima etti.

 

AHİLLEAS DİMİTRİADİS: “KARAR BÜYÜK BİR EMSAL”

Gazete haberinin “Ahilleas Dimitriadis ve Lukis Lukaidis... Büyük Emsal” başlığıyla ayırdığı bölümünde Timvios’un, AİHM tarafından onaylı mal takası meselesinin vardığı bu noktayı doğal gelişme olarak nitelediğini yazdı.

 

LUKAİDİS: “TAKASI KABUL KARARI HEM HUKUKİ HEM SİYASİ AÇIDAN YANLIŞ”

AİHM eski Kıbrıslı Rum yargıçlarından Lukis Lukaidis de, Rum yönetiminin takas anlaşmasını kabul etmesinin “hem hukuki, hem siyasi açıdan yanlış olduğu” görüşünü vurgulayarak şunları söyledi:

“Devletin, meşruiyeti savunma ve uluslararası örgütlerin kararlarını dâhi geri çevirme yükümlülüğü vardır. Devlet artık başka takas anlaşmalarını da kabul etme baskıları görecek. Bu karar siyasi açıdan da kabul edilmezdir. Biz AİHM’in işgaline meşruiyet kazandırılmasını kabul etmiyoruz.”

 

ELENİ MAVRU: “DAHA KÖTÜSÜNDEN KURTULDUK”

Habere göre Kıbrıs Rum yönetiminin, AİHM kararını 5 yıllık bir gecikmeyle kabul etmesini “daha kötüsünden kurtulduk. Hükümet AİHM kararını kabul edip uygulama kararı vermeseydi zor duruma düşecek, Avrupa Konseyi’nde ifade vermek zorunda kalacaktı” ifadesiyle yorumladı. Gazete, Kıbrıs (Güney) Bakanlar Kurulu’na, takas anlaşmasını onaylama önerisinde bulunan İçişleri Bakanı Eleni Mavru’nun Haravgi’ye yaptığı açıklamada kararı; Timvios’un Rum Yönetimi aleyhine AİHM’e ve Avrupa Konseyi’ne yaptığı başvurular ışığı altında, hukuki yönlerini göz önünde bulundurarak aldıklarını söylediğini yazdı.

 

“ARTIK HERHANGİ BİRİ MAL TAKASI YAPIP SONRA DA HÜKÜMETTEN TAZMİNAT İSTEYEBİLİR”

Kıbrıslı Rum hukukçu Andreas Angelidis ise Timvios-TMK takas anlaşmasıyla ilgili karardan yoğun endişe belirtti. Angelidis “emsali görülmemiş” diye nitelediği kararın “nasıl gelişeceğini kimsenin tahmin edemeyeceği olumsuz bir emsal yaratabilecek çok endişe verici bir gelişme” olduğunu söyledi, şunları ekledi:

“Karar, pratikte; artık herhangi birinin mal takası yapıp, sonra da Kıbrıs Cumhuriyeti’nden tazminat isteyebileceği anlamına geliyor. Bu kararın bütün hukuki ve siyasi boyutları hesaplanmalı, Başsavcılığın görüşü de analiz edilmeli.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler