1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 GÜNDE 3 BİN İMZA
3 GÜNDE 3 BİN İMZA

3 GÜNDE 3 BİN İMZA

KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, Meclis Başkanı Bozer’e imza kampanyasından toplanan imzaları takdim etti.

A+A-

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) ve Oda’ya bağlı birlikler, “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”na karşı başlattıkları imza kampanyasında 3 günde topladıkları 3 bin imzayı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ve Başbakan İrsen Küçük’e takdim etti.

Odadan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Küçük ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’la mecliste görüşen esnaf temsilcileri, görüşmenin yapıcı geçtiğini ve Başbakan İrsen Küçük’ün cuma günü Oda’yı ziyaret ederek, konuyu detaylı bir şekilde ele alacağı ve Oda’nın çalışmalarını yerinde inceleyeceği sözünü verdiğini söyledi.

Daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’le de görüşen Esnaf ve Zanaatkarlar Odası heyeti, Bozer’e de kaygılarını iletti. Oda Başkanı Hürrem Tulga, Bakanlar Kurulu’nun ivedilik talebiyle “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”nı Cumhuriyet Meclisi’ne gönderdiğini, ancak bu yasanın ‘esnafı katletme yasa tasarısı’ olduğunu görüşünü ifade etti.

Tulga, “Esnaf ve zanaatkar 1993 yılında Cumhuriyet Meclisi’nden geçen KTEZO yasası ile yasal bir örgüte sahipken bazı kesimler, olmayan bir birlik, dernek üzerinden sözüm ona federasyon oluşturma gayreti içerisindedirler. Toplanan imzalar da gösteriyor ki, esnaf ve zanaatkarlarımız da bu yasaya karşıdır ve buna rağmen 3 yıldır bu yasa tasarısı tekrar tekrar önümüze getirilmektedir” dedi.

Yetkililerin tepkilere karşı açıklama yapmamasını eleştirerek, bedeli ne isterse olsun, bu yasa tasarısının yasallaşmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ise yaptığı konuşmada esnaf ve zanaatkarların ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ve sorunlarını dinleyerek çözüm bulmanın asli görevlerinden olduğunu belirtti. Esnafın sorunlarının farkında olduğunu belirten Bozer, sorunların çözümü amacıyla bu konuyu yürütme erkini elinde bulunduran mercilere ileteceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından KTEZO Başkanı Hürrem Tulga, Meclis Başkanı Bozer’e imza kampanyasından toplanan imzaları takdim etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 545 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler