1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3. GAFGARIT FESTİVALİ YAPILDI
3. GAFGARIT FESTİVALİ YAPILDI

3. GAFGARIT FESTİVALİ YAPILDI

Yiğitler Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin organizasyonu ve Değirmenlik Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Gafgarıt (Yabani Enginar) Festivali’nde; Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları ve Lane Dancer ekibinin gösteril

A+A-

 

Yiğitler Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin organizasyonu ve Değirmenlik Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Gafgarıt (Yabani Enginar) Festivali’nde; Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları ve Lane Dancer ekibinin gösterileri ile “Ultrasound”, “Kandıralılar” ve “Sekmen” in konserleri gerçekleşti. Bölge ve çevre halklarından birçok katılımcının bulunduğu festivalde, Gafgarıt’in yanı sıra, Kıbrıs mutfağına ait birçok yiyecek standı da kuruldu. Kıbrıs kültürü ve çeşitli hediyelik eşya stantlarının da bulunduğu festival alanı; katılan coşkulu kalabalık ve aktiviteler ile görülmeye değer bir organizasyon oldu.

GAFGARİT NEDİR?

Yapılan açıklamaya göre, doğada kendi başına çıkan ve hiçbir bakımı gerektirmeden olgunlaşan bir bitki olan Gafgarıt, yabani enginar türlerinden.  Gafgarıt, çeşitli literatürlerde, cinara, kargel, kengel, eşekdikeni, büyük devedikeni, domuz dikeni gibi isimler altında verilen ve dikenlerinden dolayı toplanması ve ayıklanması zor bir bitki. Gafgarıtın iyi bir kan temizleyicisi olduğu, karaciğere faydalar sağladığı, mide, hazımsızlık ve migren hastalıklarının vazgeçilmezlerinden olduğu, antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserleri tedavisinde önemli bir yeri olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1435 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler