1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 BİN KİŞİ ÖZEL EĞİTİM BEKLİYOR
3 BİN KİŞİ ÖZEL EĞİTİM BEKLİYOR

3 BİN KİŞİ ÖZEL EĞİTİM BEKLİYOR

KTÖS, “Engelli Bireyler Özel Eğitim Yasa Taslağı” hazırladığını açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), engelli bireylerin kimseye muhtaç olmadan, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmesinin devletin ve toplumun en büyük amacı olması ve herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Engelli Bireyler Özel Eğitim Yasa Taslağı” hazırladığını açıkladı.

KTÖS, ülkede özel eğitime ihtiyaç duyan 3 bin birey bulunduğunu da belirtti.

Sendika, Dünya Engelliler Günü nedeniyle yarın Lefkoşa’da Dereboyu’nda “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” sloganıyla etkinlik düzenliyor. Etkinlik için saat 13.00’te 10. Yıl Parkı’nda (Kuğulu Park) toplanılacak ve Dereboyu’na yürünecek. Buradaki etkinlik 15.30’a kadar sürecek.

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş yazılı açıklamasında, bu günün engellilik konusundaki toplumsal bilincin artırılması ve engellilerin yaşam standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bir gün olarak BM İnsan Hakları Komisyonu’nca 1993’te alınan kararla ilan edildiğini belirtti.

“3 BİN ÖZEL EĞİTİME GEREKSİNİMİ OLAN BİREY VAR”

Ülkede yaklaşık 3 bin özel eğitime gereksinimi olan birey bulunduğunu kaydeden ve engelli haklarının, kazanım ve yaşam standartlarının geliştirilmesinin öneminin ortaya çıktığına işaret eden Maviş, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, doğru politikalar ve kalıcı çözümler üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir” dedi.

Maviş, Kuzey Kıbrıs’ta engelli vatandaşlar için ne bir yasa, ne altyapı sistemi bulunduğunu savunarak, devletin sorumluluklarından kaçtığını ve bu alanı derneklere bıraktığını öne sürdü.

Engelli Bireyler Özel Eğitim Yasası’nın gerekliliğinin her geçen gün biraz daha çok hissedildiğini vurgulayan Burak Maviş, buna önayak olmak için bir taslak hazırladıklarını bildirdi. Maviş, şunları kaydetti:

“HER ALANDA DAHA FAZLA YER ALMALARINI DESTEKLEMELİYİZ”

“Yasanın eksikliğinden kaynaklanan birçok sorunla baş etmek zorunda olan engelli bireylerimiz, temel haklarının ihlali ve toplumsal bilincin yanlışlığından dolayı eğitim, iş ve üretim alanlarından uzak tutulmaktadırlar. Çıkarılacak yasayla daha iyi yaşam koşullarına kavuşacak, eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlarda hakları olan hizmetleri almaları kolaylaşacaktır. Sanatta, sporda, iş hayatında birçok engelli vatandaşımız fırsat ve imkan verildiğinde neleri yapabileceklerini, gurur duyulacak başarılara imza atabileceklerini göstermişlerdir. Böylesi başarıları, engellilerin toplumsal hayata katılımlarını, eğitimden spora, sanattan siyasete kadar her alanda daha fazla yer almalarını desteklemek zorundayız.”

KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş, yasanın tek başına yeterli olmayacağını da kaydederek, devleti sorumluluğunu yapmaya çağırdı.

Maviş, yarın bu konuda yapacakları etkinlik ve yürüyüşe halkı davet etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 740 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler