1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 3 BİN 500 METREYE YAKLAŞTI
3 BİN 500 METREYE YAKLAŞTI

3 BİN 500 METREYE YAKLAŞTI

“HOMEROS SONDAJIN SON AŞAMASINDA...” Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde bulunan 12. parselde araştırma sondajları yapmakta olan Noble Energy şirketine ait platformun (Homeros), sondajın son aşamasına geçt

A+A-

 

“HOMEROS SONDAJIN SON AŞAMASINDA...”

Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde bulunan 12. parselde araştırma sondajları yapmakta olan Noble Energy şirketine ait platformun (Homeros), sondajın son aşamasına geçtiği ve sondaj makinesinin deniz dibinin altındaki 3 bin 500 metreye yaklaşmakta olduğu bildirildi.
Rum gazetelerinden Fileleftheros “Sondaj Makinesi Son Aşamada... ABD’nin Denizaltılara Karşı Kullanılan Uçakları Bölgede” başlıklı haberinde, sondajın son yüz metresinin de dengelenmesiyle birlikte; sondaj kuyusunun içerisinde yeni ölçüm işlemleri yapılmakta olduğunu haber verdi.
Sondajla ilgili zaman takvimlerine bakıldığında, sondajın ve testlerin tamamlanması için 11 iş günü daha gerektiğini kaydeden gazete, deneme sondajının tamamlanmasının akabinde ne olacağıyla ilgili soru işaretleri bulunduğuna işaret etti.
Noble Energy şirketinden üst düzey bir yetkilinin, bugünlerde Güney Kıbrıs’ta bulunacağını anımsatan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın platform ziyaretinin de muhtemel olduğunu kaydetti.
Platformda Hristofyas’ı karşılamak için her şeyin hazır olduğunu ifade eden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, “Homeros” olarak adlandırılan platforma hizmet veren helikopterin geçtiğimiz Perşembe akşamı küçük bir teknik problem yaşadığını ve geriye dönene kadar, birkaç saat platformda kaldığını belirtti.

TALEPLER GÖZDEN GEÇİRİLDİ

 

Filelftheros, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’in bu hafta içerisinde Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde, Rum hükümetinin, İsrailli Delek şirketinin; Noble’nin 12. parselde sahip olduğu hakların yüzde 30’unu satın alma talebini gözden geçirmeyi hızlandırmakta olduğunu da ekledi.
Perez’in Güney Kıbrıs ziyareti esnasında, Rum tarafında bulunan İsrailli Delek şirketinin başkanının, bu kez Güney Kıbrıs’tan memnun bir şekilde ayrılmış göründüğünü kaydeden gazete, Delek şirketinin talebinin kısa zaman içerisinde Rum bakanlar kurulu tarafından gözden geçirilmesinin beklendiğini belirtti.

“TÜRK TAHRİKLERİNDE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALMA VAR”

Bu arada, elindeki bilgilere dayanarak “Lefkoşa FIR Hattı’ndaki Türk tahriklerinin son günlerde önemli ölçüde azaldığını” yazan Fileleftheros, kritik olaylar kayda geçirilmediğini belirtti.
Amerikan savaş uçaklarının, Kıbrıs’ın güneyi ve güneydoğundaki varlıklarının artmakta olduğunun görüldüğünü kaydeden gazete, deniz altı tespit etme olanaklarına sahip olan ABD hava kuvvetlerine bağlı bir uçağın, belirli aralıklarla geniş bölgede uçmakta olduğunun gözlemlendiğini ekledi.


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler