1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü"
3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü

"3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü"

Yücetürk, “Özel Eğitim Yasa Tasarısı, 2 kez Meclis’te kadük oldu. Devlet özel eğitim konusunda sınıfta kaldı” dedi.

A+A-

Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, “3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü” nedeniyle düzenledikleri basın toplantısında hükümetin taleplerine sıcak baktığını ancak yavaş ilerleme sağlandığını kaydetti.

Yücetürk, “Özel Eğitim Yasa Tasarısı, 2 kez Meclis’te kadük oldu. Devlet özel eğitim konusunda sınıfta kaldı” dedi.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkilileri bugün Kıbrıs Türk Görmezler Derneği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, sıkıntılarını dile getirdi.

Basın toplantısında Kolan British Hospital ile Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu arasında sağlık konusunda işbirliğini öngören sözleşme imzalandı.

ANIT MEZARLARA ÇELENK

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, 3 Aralık Dünya Engelliler Dayanışma Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na, Dr. Fazıl Küçük ile 1. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarlarına çelenk koydu.

Federasyon temsilcileri hükümet ve devlet yetkililerine 11 maddeden oluşan istem paketleri iletti. İstem paketinde, Özel Eğitim ile Dernekler Yasa tasarılarının Meclis’e sunularak yasallaşması, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Bildirgesinin uygulanabilmesi için gerekli tüzüklerin hazırlanması gibi talepler bulunuyor.

“DEVLET ÖZEL EĞİTİM KONUSUNDA SINIFTA KALDI”

Basın toplantısında ilk sözü alan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk Meclis’te 2 kez kadük olan Özel Eğitim Yasası Tasarısı’nın güncelleştirilmesi için komitede çalışma yapıldığını belirtti.

Dernekler Yasası Tasarısı eksikliğine ve bu nedenle yaşanan sıkıntılara işaret eden Yücetürk, yasal olmayan derneklerin adlarını kullanarak çeşitli ürünlerin satışını yaptığını, ayrıca yasa eksikliği nedeniyle federasyonun resmi kaydının ilgili yerlere yapılamadığını söyledi.

Yücetürk, “Ambargodan bahsediliyor ama esas ambargoyu biz kendimize koyuyoruz” dedi.

Engellilerin özel sektöre istihdamının teşvik edilmesi için atılan adımlara değinen Derviş Yücetürk, “6-7’yi aşmayan istihdamlar istediğimiz noktaya gelmedi. Engelli istihdamı devlet eliyle yapılmadığı takdirde bu sorun çözülmez. 2015 yılının istihdam yılı olmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.

“ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDE ALTYAPI VE KADRO SORUNU VAR”

Yaşam Evi projesinin hayata geçmesi için yürütülen çalışmalara da işaret eden Derviş Yücetürk, özel eğitim merkezlerinin altyapı ve kadro sorunları olduğunu söyledi.

Yücetürk, “Rauf Raif Denktaş Görme Engelliler Özel Eğitim Okulu’nun 5 öğretmen eksikliği var. Hadememiz yok. 10 yıldır okulun temizliğini Görmezler Derneği yapıyor. Bu devletin ayıbıdır” dedi.

“BİNAMIZIN TAPUSUNU ALAMADIK”

1985 yılında kendilerine tahsis edilen merkez binası ile okul arsalarının tapusunu henüz alamadıklarını kaydeden Yücetürk, Göz Hastanesi açma yönündeki hedeflerine değinerek, bunun için kendilerine verilen arsanın ipotekli çıkmasından dolayı yeni arsa arayışı içinde olduklarını söyledi.

Yücetürk, hükümetin engellilerin sıkıntılarının aşılması konusunda attığı adımlara işaret ederek, gümrüksüz araba alımı ve Engelliler Yasası’nın tadil edilmesini olumlu karşıladıklarını söyledi.

“YAŞAM EVİ'NİN TAMAMLANMASI EN BÜYÜK ARZUMUZ”

Basın toplantısında Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Refia Arı ile Kıbrıs Türk Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Melek Çaluda da kısa bir konuşma yaptı.

Arı ve Çaluda “Engelsiz Yaşam Evi” projesi için ihale aşamasına gelindiğini kaydederek, bunun engellilerin aileleri için müjde niteliğinde olduğunu kaydetti.

Engelli bireylerin ailelerinin “Bizden sonra çocuklarımıza kim bakacak?”yönündeki endişelerine dikkat çeken Arı ve Çaluda, 2015’in ilk aylarında temeli atılması planlanan yaşam evinin tamamlanmasının en büyük arzuları olduğunu söyledi.

SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Federasyonun, Kolan British Hospital ile imzaladığı sağlık konusunda işbirliğini öngören sözleşmeyle federasyon üyeleri bazı alanlarda hastanede indirimli sağlık hizmeti alabilecek ve yılda bir kez bu hastanede ücretsiz sağlık kontrolünden geçebilecek.

Sözleşmeye imzaya koyan Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Yücetürk, Kolan British Hospital’ın bu davranışının diğer sağlık kuruluşlarına da örnek olmasını istedi.

Kolan British Hospital Başhekimi Dr. Harun Gülmez ise toplumun sağlığı için çalıştıklarını söyleyerek, engelliler için hazırlanan sözleşmeye değindi ve bazı alanlarda indirimi öngören sözleşmenin yılda bir kez ücretsiz check-up’ı da içerdiğini söyledi.

(tak)

Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler