1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 28 MİLYON TL KIDEM TAZMİNATI HALA ÖDENMEDİ
28 MİLYON TL KIDEM TAZMİNATI HALA ÖDENMEDİ

28 MİLYON TL KIDEM TAZMİNATI HALA ÖDENMEDİ

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, eski KTHY çalışanlarının kıdem tazminatlarının bir an önce ödenmesini istedi.

A+A-

 

 

 

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, eski KTHY çalışanlarının kıdem tazminatlarının bir an önce ödenmesini istedi.

Mehmet Özkardaş, eski KTHY çalışanlarının, 28 milyon Kıdem Tazminatı alacağı, 11 milyon TL İhtiyat Sandığına yatırılması gereken eksik yatırımı ve 6,5 milyon TL’de Tazminat Fonundan olmak üzere toplamda 45 milyon’a yakın alacağı bulunduğunu savundu.

Özkardaş yaptığı yazılı açıklamada, eski KTHY çalışanlarının borçlarını ödeyemedikleri için hapse girmekte ve yuvalarının yıkılmakta olduğunu belirterek, “Söz verdikleri ve hala işsiz olan KTHY mağdurlarının artık dayanacak güçleri de kalmamıştır” dedi.

Maaş ve ücretler zamlar ve dövizdeki artış karşısında erirken, eşel-mobilin de kaldırılmasıyla ceplerdeki 100 TL’nin 60 TL’ye indiğini savunan Özkardaş, “Esnaf siftah yapamadan dükkan kapatıyor. Vatandaş üç-beş kuruşluk borcu için hapse giderken, devletin bankalardaki paralarını usulsüz beyanlarla kredi olarak alıp hortumlayanlar hükümet nezdinde itibar görmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı. Özkardaş şöyle devam etti:

“KTHY çalışanlarının 28 milyon TL tutarındaki kıdem tazminatı alacağı hala ödenmedi ve ortada para yok! Yine KTHY çalışanlarının kendi paralarından oluşturdukları “Tazminat Fonu”’nda olması gereken 8,5 milyon TL yerine sadece bu paranın % 22.59’una tekabül eden 1.932.000 TL olduğu görüldü ve ancak bu para hak sahiplerine dağıtılabildi. Tazminat Fonunda olmayan 6.5 milyon TL ne oldu ve nereden bulunacak?

KTHY çalışanlarının 10 bin TL civarında olan ve 22 ay eksik yatırılan Sosyal Sigorta yatırımları ise batık bankalardan tahsil edilen 11 milyon TL’nin TC Elçiliğince tavsiye kuruluna verilmesi sonucu yatırılarak kapatılmış. KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığına yatırılması için kendilerinden kesilen 11 milyon TL’si de İhtiyat Sandığına yatırılmamıştır”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler