1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 231 KİŞİYE VATANDAŞLIK!
231 KİŞİYE VATANDAŞLIK!

231 KİŞİYE VATANDAŞLIK!

Rum Bakanlar Kurulunun geçtiğimiz günkü toplantısında, kriterleri yerine getiren 231 kişiye “Kıbrıs vatandaşlığı” verilmesini onayladığı, bunlardan çoğunluğunun ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk diğeri KKTC’de yaşamını sürdüren Türkiye

A+A-

 

 

Rum Bakanlar Kurulunun geçtiğimiz günkü toplantısında, kriterleri yerine getiren 231 kişiye “Kıbrıs vatandaşlığı” verilmesini onayladığı, bunlardan çoğunluğunun ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk diğeri KKTC’de yaşamını sürdüren Türkiye vatandaşlarının çocuklarından oluştuğu ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi, yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, ilgili önerinin İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis tarafından Bakanlar Kuruluna sunulduğunu yazdı.

“Kıbrıs vatandaşlığı” almaya hak kazanan 231 başvurudan 135’inin Kıbrıslı Türk anneye, 96’sının da Kıbrıslı Türk babaya sahip olduklarını kaydeden gazete, yeni vatandaşların hemen hemen tamamının Kıbrıslı Türklerle Türkiye vatandaşları arasında yapılan evliliklerin neticesi olduğunu belirtti.

Haberde, bu evliliklerin yurtdışında yapıldıkları veya 1974 yılından önce Kıbrıs’ta gerçekleştirildikleri vurgulandı.

Kıbrıslı Türklerle Türkiye vatandaşları arasında yapılan evliliklerden doğan çocuklara “Kıbrıs vatandaşlığı” verilmesi için yapılan 1500 başvurunun ise reddedildiğini ifade eden gazete, Türkiye vatandaşı olan babanın veya annenin “yerleşik” olduğunun tespit edilmesi üzerine bu başvuruların reddedildiğini belirtti.

Gazete, İçişleri Bakanlığının Bakanlar Kuruluna sunulan bir notuna göre, ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk olan çocuklara “Kıbrıs vatandaşlığı” verilmesi politikasının uygulanmakta olduğu 2002 yılından bu yana, toplam 2 bin 423 kişiye “Kıbrıs vatandaşlığı” verildiğini yazdı.

Gazete, Bakanlar Kurulunun, Başsavcının uzman görüşünün akabinde 14 Şubat 2007 tarihinde, ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk olan şahıslara “Kıbrıs vatandaşlığı” verilmesi kararlaştırılmadan önce, tam olarak yerine getirilmesi gereken bazı kriterleri onaylamaya karar verdiğini kaydetti.

Gazeteye göre kriterler şöyle;

“1. 20 Temmuz 1974 tarihinde veya bu tarihten önce doğan çocuklar;

2. Yabancı uyruklu olan ebeveyni Türkiye vatandaşı değil de başka ülke vatandaşı (Avrupa vatandaşı veya mütekabiliyet durumunun geçerli olduğu başka ülkeler) olan çocuklar;

3. Ebeveynlerinin evliliği her ne zaman olursa olsun yurt dışında gerçekleşmiş veya 20 Temmuz 1974 tarihinden önce Kıbrıs’ta gerçekleşmiş çocuklar;

4. Herhangi bir Türkiye vatandaşıyla, 1974 olaylarından bağımsız olarak (Kıbrıs dışında öğrenim görme veya çalışma) ilişki kurmuş olan Kıbrıslı Türk baba veya Kıbrıslı Türk annenin çocukları;

5. Ebeveynleri Pile köyünde yaşamını sürdüren çocuklar.”

 

Bu haber toplam 1969 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler