1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 21 VE 28 ŞUBAT'TA GÜNDEM MÜLKİYET
21 VE 28 ŞUBATTA GÜNDEM MÜLKİYET

21 VE 28 ŞUBAT'TA GÜNDEM MÜLKİYET

Liderler Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Greentree Zirvesi sonrasında bugün ilk kez bir araya geldi.

A+A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Greentree Zirvesi sonrasında bugün ilk kez bir araya geldi.

Ocak sonu New York’ta Greentree’de tarafların bir araya geldiği zirvenin ardından bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında yer alan görüşme saat 10.10 sıralarında başladı.

Liderlerin bugün, yaklaşık bir aylık görüşme takvimini belirlemesi bekleniyor.

Son zirvede alınan karar uyarınca BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşmelerin seyrine ilişkin hazırlayacağı raporu mart sonunda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a sunacak.

 

 

GÖRÜŞME TAMAMLANDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün yapılan liderler görüşmesinde, Hristofyas’ın bugüne kadar teati etmediği çözüm önerilerine ilişkin belgenin basına sızdırılması konusundaki rahatsızlığını gündeme getirdiğini söyledi.

Görüşmelerde karşılıklı anlayış ve esnek davranmakla bir anlaşmaya varılabileceğine işaret eden Eroğlu, Hristofyas’ın basına sızan belgesi ve bu belgeler karşısında oluşan tepkiler sonrası esneklik şansını ortadan kaldırdığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugünkü görüşmede Hristofyas’la 21 ve 28 Şubat tarihlerinde yeniden bir araya gelinmesi konusunda karar aldıklarını, bu iki görüşmede de mülkiyet konusunu ele almaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

GÜNDEM MÜLKİYET

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yeniden biraya gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yaklaşık 2 saat süren görüşmede, prosedüre ilişkin konuları ele alarak gelecek iki görüşmenin tarihlerini belirledi.

Greentree Zirvesi sonrasında ilk kez bugün biraraya gelen Liderler, 21 ile 28 Şubat’ta yeniden buluşacak.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, liderlerin bugün yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiğini ve prosedüre ilişkin konularda görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti.

İki liderin 21 ve 28 Şubat’ta yeniden bir araya gelmeyi kararlaştırdıklarını ifade eden Buttenheim, gelecek görüşmede mülkiyet konusunun ele alınacağını söyledi.

Her iki görüşmenin de saat 10.00’da başlayacağını belirten Buttenheim, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın da bu görüşmelere katılmak üzere adaya döneceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler