1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '2013-2015 EKONOMİK PROGRAMI DAYATMA OLACAK'
2013-2015 EKONOMİK PROGRAMI DAYATMA OLACAK

'2013-2015 EKONOMİK PROGRAMI DAYATMA OLACAK'

TDP, başta siyasi partiler olmak üzere toplumun büyük kesiminin içeriğini bile bilmediği 2013-2015 Ekonomik Programın, geçmiş program gibi dayatma bir program olacağını iddia etti.

A+A-

 

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), başta siyasi partiler olmak üzere toplumun büyük kesiminin içeriğini bile bilmediği 2013-2015 Ekonomik Programın, geçmiş program gibi dayatma bir program olacağını iddia etti.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit dün yaptığı yazılı açıklamada, yetkili makamların “paket burada hazırlandı” söylemlerinin tamamen safsata olduğunu savunarak, “Halktan ısrarla saklanan ve son şekli hiçbir örgüte gösterilmeyen yeni ekonomik paket, Kıbrıslı Türkleri aydınlık yarınlara hazırlamak için değil, fakirleştirme, kurumlarını peş keş çekme, sendikasızlaştırma, işsizlik ve göç ettirme amacını taşıyacaktır, UBP hükümetinden aksini beklemek hayalcilik olur” dedi.

Özyiğit, uygulanan 2009-2012 Ekonomik Programın Kıbrıslı Türklerin sosyo-ekonomik durumunu iyileştirmek yerine, fakirliğe ittiğini, kamu, kurum ve kuruluşların peş keş çekilmesine olanak sağladığını, halkı sendikasızlaştırma, işsizlik ve göç tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

 “Dayatma paket” sonucu Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) batırılarak çalışanların sokağa atıldığını, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’nün kurumlarının satıldığını, sırada telefon, elektrik, hava ve deniz ulaşımları ile Koop Süt gibi kurumların olduğunu iddia eden Özyiğit, “Telefon idaresinin devri tamamlanmak üzeredir. Ercan ihalesi ise sonuçlanma aşamasındadır. El Sen’e verilen özerkleşme sözünden geri dönülerek, adım adım özelleştirme çalışmaları yapılmaktadır” ifadesini kullandı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un ‘2013-2015 Ekonomik Programın halkın eseridir” söyleminin gerçeklerden uzak olduğunu, halkın ekonomik programdan haberi bile olmadığını iddia eden Özyiğit, “2013-2015 Ekonomik Programı da tıpkı geçmiş program gibi dayatmadır” dedi.

Özyiğit, programın hazırlanma aşamasının en başında ilgili örgüt temsilcilerinin davet edilerek pakete Kıbrıs’ta hazırlandı süsü verilmeye çalışıldığını, ancak programın son halinden hiçbir örgütün haberi olmadığını ileri sürerek, “Siyasi partiler başta olmak üzere, birçok örgütün görüşleri bile alınmamış, alınanların görüş ve önerilerine ise itibar edilmemiştir” diye konuştu.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, geçmişte olduğu gibi yine her türlü dayatmaya karşı durmaya devam edeceklerini ifade ederek, partisinin temel hedefinin Kıbrıs Sorunu’nun çözümüyle Kıbrıslı Türklerin kendi evlerinin efendisi olacak düzeni yaratmak olduğunu söyledi.

UBP Hükümeti’ni bir an önce düşürmek ve erken seçime zorlamak amacıyla var güçleriyle çalıştıklarını belirten Özyiğit, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) ve Demokrat Parti ( DP) ile bu konuda yürüttükleri ortak harekete önem verdiklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler