1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 2011 'CAN EZGİSİYLE' BİTTİ, GİTTİ
2011 CAN EZGİSİYLE BİTTİ, GİTTİ

2011 'CAN EZGİSİYLE' BİTTİ, GİTTİ

OCAK EYLEMLER VE ŞİDDET! Sendikal Platform tarafından 2011 yılı Toplumsal Varoluş İçin Mücadele Yılı ilan edildi. Meclis'in çevresinde genelde polis kordonu, dikenli tel, barikat ve bolca polis ile çevik kuvvet vardı. Sokakta da insanlar. Toplum bağırdı

A+A-

 

 

 

OCAK

 

EYLEMLER VE ŞİDDET!

 

Sendikal Platform tarafından 2011 yılı Toplumsal Varoluş İçin Mücadele Yılı ilan edildi. Meclis'in çevresinde genelde polis kordonu, dikenli tel, barikat ve bolca polis ile çevik kuvvet vardı. Sokakta da insanlar. Toplum bağırdıkça,

yasalar geçti!.. 28 Ocak’taki ilk mitinge ise Erdoğan'ın lafı damga vurdu: Beslemeler

 

ŞUBAT

 

'KAYA' GİBİ ELÇİ, RÜZGAR GİBİ GEÇTİ

 

10 Şubat’ta Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nde görev değişimine gidildi. Kıbrıslı Türklere yönelik, Türkiye'den gelen sert söylemleri "onaylamayan", Kıbrıslı Türk "muhalif" çevrelerle de ilişki kuran TC Büyükelçisi Kaya Türkmen, 1 senelik görevi dolmadan geri çekildi.

Yerine, "dayatma ekonomik paketlerin" mimarı olarak anılan, Teknik Heyet Başkanı Halil İbrahim Akça getirildi.

 

Özker Yaşın’a VEDA

 

Kıbrıslı şair, yazar, Özker Yaşın,6 Şubat’ta İstanbul’da hayatını kaybetti

 

 

MART – NİSAN

 

 

2 Mart ve 7 Nisan “Toplumsal Varoluş mitingleri” 2011’e damga vurdu

 

MAYIS

 

DENKTAŞ KORKUTTU

 

Rauf Denktaş, 2011’de sevdiklerini korkuttu.24 Mayıs’ta pıhtı atması sonucu beyin ana damarında tıkanıklık yaşandı, operasyonlar ve aylarca süren tedavi sürecinde hayati tehlikeleri atlattı... Kendi deyimiyle “2 kez ölümün yanından geçerek” iyileşme sürecine girdi.

 

HAZİRAN

 

CTP’DE YENİ BAŞKAN ÖZKAN YORGANCIOĞLU

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG), 5 Haziran’da kurultaya gitti. Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer’in aday olmadığı kurultayda başkanlık için Kutlay Erk, Mehmet Çağlar, Ömer Kalyoncu ve Özkan Yorgancıoğlu yarıştı. İkinci turda Ömer Kalyoncu, rakiplerinden bir eksik oy aldığı takdirde yeniden aday olmayacağı yönündeki sözünü hatırlatarak adaylıktan çeklince Özkan Yorgancıoğlu CTP-BG’nin 5. Genel Başkanı oldu.

 

DAÜ KOLEJİ, "DOĞA" DIŞI SATILDI!

 

 

Haziran ayına, Doğu Akdeniz Koleji’ndeki eylemler damgasını vurdu. Çok sert eylemler, tutuklanmalar yaşandı; kimi öğrenci ve eylemciler yaralandı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Türkiye’deki Doğa Koleji’ne devredildi, kiralandı ya da satıldı.

 

TEMMUZ

 

Bay bay Yücel Abi

 

Kıbrıslı Tiyatro Sanatçısı Yücel Köseoğlu’nu 73 yaşında kaybettik...

Kıbrıs’ın bir değeri daha iz bıraktı, ışıklar içerisine alkışlarla uğurlandı.

 

 

AĞUSTOS

 

Yönetmenliğini Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’in yaptığı, oyuncularının çoğunluğunu da Kıbrıslı Türk ve Rumların oluşturduğu “Gölgeler ve Suretler” filminin galası, Lefkoşa’da yapıldı.

Film, 1Ağustos’ta MONTREAL WORLD FİLM FESTİVALİ’NE seçildi.

 

EYLÜL

 

AMAN PETROL CANIM PETROL

 

15 Eylül’de Nobel Energy International’ın doğal gaz aramalarında kullanacağı platform “Afrodit” olarak adlandırılan 12’inci parsele ulaştı ve 18 Eylül’de sondaj işlemine başladı.

Böylece Kıbrıs’ın gündemi “petrol” oldu.

Bu gelişme üzerine, bir gün televizyondan, hepimiz, “Kıta Sahanlığı Anlaşması” imzaladığımızı öğrendik. Sonra “yaşlı” Piri Reis gemisi, Akdeniz’e salındı, sondaj başladı. Gemi arada “batma” tehlikesi yaşa da, bu adıma “yanıtsız” kalmadık (!)

 

 

İSMET KOTAK’IN VEDASI

 

Siyasetçi-Gazeteci-Yazar İsmet Kotak, 11 Eylül’de yaşamını kaybetti. Aort

damarındaki yırtılma sonucu günlerce komada kalan Kotak, yaşama

dönemedi.

 

EKİM

 

“MUALLİM” FENA ÜZDÜ

 

Kıbrıs Türk basınının farklı bir rengi daha, 27 Ekim 2001’de bu dünyadan göçtü, Doğan Harman, ani bir kalp krizi ile sevenlerini üzdü.

 

KASIM

 

ZİRVELER BİTMEZ, UMUT TÜKENMEZ

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla 1969 yılında Beyrut’ta başlayan müzakereler 2011 yılında da sürdü. Eroğlu ve Hristofyas "niyetsiz" liderler olarak tarihe geçtiler. 30-31 Ekim tarihlerinde New York’taki Greentree çiftliğinde gerçekleşen üçlü zirveye "son oyun" açıklaması damga vurdu. Şimdi gözler 2012 Ocak ayına çevrildi. Liderler, her gün birbirini suçladı, sürekli "çözümün niçin olmaması" gerektiğini anlattı ancak her seferinde, masada, "barışı inşa sözü" verdi.

 

MECLİS KAPISI!..

 

 

Sigortalar Yasası, toplumu fena gerdi. Kasım ayının ilk günü, Meclis önünde yapılan eylemde, “Egemensiz Kayıtsız Şartsız Milletindir” denen Meclis’in kapısını, hükümet, böyle demirledi, zincirledi. Bu fotoğraf 2011’in “demokrasi ayıbı” ve anısı olarak kaldı.

 

ENGELLERİ YENDİ, ‘AYAKTA’ ÖLDÜ

 

Yaşamını engelli insanlara adayan, “sevgi her engeli aşar” diyerek, bu camiaya pek çok değer yaratan Mustafa Çelik, 14 Kasım’da ani bir kalp krizi ile yüreklerde iz bıraktı. Tekerlekli sandalyesinde yorulmadan mücadele etti ama aslında yürüdü, koştu, ayakta öldü...

 

ARALIK

 

NÜFUSUMUZ 294 BİN 906

 

KKTC’nin nüfusu 294 bin 906 olarak açıklandı. KKTC’nin de facto nüfusu 2006’dan bu yana yüzde 11.2 arttı. En yüksek artış yüzde 16 ile Girne’de, en düşük artış ise 0.4 ile Güzelyurt’ta gerçekleşti. (sayım sonuçlarının, "kaçak ve kayıt dışı nüfusu içermediği" yönünde bir yorum ortaya çıktı.

 

2011'İN "BİZ DE İNANDIK" HALLERİ

 

·        "Çevre Yılı" olarak ilan edildi, lafta kaldı!..

·        Türkiye'de "Kuzey Kıbrıs Yılı" ilan edildi, kimseler göremedi

·        Yeni "Kuzey Kıbrıs Hava Yolları"nın hemen her ay "uçacağı" söylendi

 

2011'İN EN ÜZÜCÜ AÇIKLAMASI

 

·        “… Ülkemizden beslenenlerin bu yola girmesi manidardır." (K.Kıbrıs’taki eylemler üzerine / R.T.E, TC Başbakanı)

 

2011'İN “EN YAMAN ÇELİŞKİSİ”

 

·        TC Başbakanı Erdoğan, ‘20 Temmuz’ için, adaya gelişinde, "Siz Annan Planı'na EVET dediniz" derken, yanındaki tüm protokolün "HAYIR" diyenlerden, karşısındaki kitlenin de onların taraftarlarından oluşması!.. "EVET" diyen kitlenin de aynı saatlerde, Kıbrıs Türk Hava Yolları binası önünde polis tarafından dövülmesi...

 

 

 

MECLİS’İN HALLERİ

 

·        Muhalefet, 5 dakika sustu (DAÜ Koleji yine de gitti)

 

·        Çakıcı, kürsüden su döktü "bir dahaki sefere benzinle geleceğim” dedi. (gelmedi)

 

·        DP Genel Başkanı Serdar Denktaş kapı eşiğinde konuştu. (eşikte kaldı)

 

·        CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak kürsüde takke taktı, tespih çekti (ilahiyat bölümü açıldı)

 

·        CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer kürsüde kravat takmayarak hükümeti protesto etti. (Hükümet gene tınmadı)

 

·        Çakıcı, 28 saat süren Meclis toplantısında kürsüde 13 saat aralıksız konuştu (Bir ara şekeri düştü, bayılır gibi oldu)

 

·        UBP Milletvekili Ahmet Zengin, kürsüye "su" fırlattı (sonra özür diledi)

 

·        TDP milletvekilleri kürsüyü "işgal" etti, "oyun bitti" pankartı açtı (sonra “şov” da bitti)

 

2011’in ‘KESME’Sİ

 

Yılın aktif sendikası El-Sen'in, Kıb-Tek’e borcu nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın elektriklerini keserek önünde mum yakması.

 

2011’in ‘KOMEDİSİ’

 

Mart’ta...

Nisan’da...

Mayıs’ta...

Ha bugün...

Ha yarın...

Kuzey Kıbrıs Hava Yolları hemen her ay "uçuruldu" (kimseler göremedi)

 

 

YILLAR SONRA KAYMAKLI YENİDEN

 

 

Kıbrıs Türk futbol liglerinde, Küçük Kaymaklı, 23 yıl sonra yeniden şampiyon oldu ve 2011’e damgasını vurdu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler