1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 200'ÜN ÜZERİNDE KAZILACAK YER VAR
200ÜN ÜZERİNDE KAZILACAK YER VAR

200'ÜN ÜZERİNDE KAZILACAK YER VAR

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komite olarak önceliklerinin sivil bölgelerdeki kazıları tamamlayıp daha sonra askeri bölgelere geçmek olmasına karşın ,KKTC’deki askeri makamlarla kurdukları iyi ilişkiler s

A+A-

 

 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komite olarak önceliklerinin sivil bölgelerdeki kazıları tamamlayıp daha sonra askeri bölgelere geçmek olmasına karşın ,KKTC’deki askeri makamlarla kurdukları iyi ilişkiler sonucunda askeri bölgede kalan 16 noktada kazı yapıldığını söyledi.

Küçük, kazı ve inceleme yapılan bu bölgelerde bazı kalıntılara rastlandığını da açıkladı.

Rum basınında bu yönde çıkan haberler üzerine TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komite olarak sivil bölgelerdeki kazıları tamamladıktan sonra askeri bölgelerdeki kazılara başlamayı hedeflediklerini söyledi.

200’ÜN ÜZERİNDE KAZILACAK YER VAR

“Sivil bölgelerdeki kazılarımız halen sürüyor, bunun yanında yeni bilgi akışı da sürekli devam ediyor. Şu anda elimizde bulunan listeye göre 200’ün üzerinde kazılması gereken bölge var. Göz şahitlerinden gelen bilgilere göre bu sayı her gün değişiyor. Yani çok dolu bir programımız var. Sivil bölgelerdeki tüm bu çalışmalar bitti de, tek askeri bölgeler mi kaldı?” diyen Küçük, buna karşın KKTC’deki askeri makamlarla kurdukları iyi ilişkiler sonucunda, zaman zaman araştırma ve incelemelere izin verildiğini, bu çerçevede de 16 noktada kazı yapıldığını kaydetti. Küçük, bu kazılarda bazı kalıntılara rastlandığını da belirtti.

EN BÜYÜK MEZAR ATLILAR’DA

Küçük, “KKTC’de bugüne kadarki en büyük kayıp mezarı Hamitköy bölgesinde (Hamit Mandres) tespit edildi” şeklinde Rum basınında yer alan iddialar konusunda ise, “Bu kesinlikle yanlıştır. Bugüne kadarki en büyük kayıp mezarı 126 kişiyle Atlılar Muratağa ve Sandallar’da, ikincisi 84 kişiyle Dohni’de, üçüncüsü ise Paşaköy’de; 80 civarında Rum kayıbın bulunduğu Paşaköy’deki mezar olmuştur. Hamitköy’deki mezarda 10 kişi civarında kişinin kalıntılarına rastlanmıştır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1029 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler