1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '20 YILDIR TALEP EDİYORUZ'
20 YILDIR TALEP EDİYORUZ

'20 YILDIR TALEP EDİYORUZ'

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, "20 yıldır kiralama talebinde bulunduğu vakıf arazisinin ilahiyat koleji yapımına açılıyor olmasını" kınadı.

A+A-

 

 

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), “20 yıldır kiralama talebinde bulunduğu vakıf arazisinin ilahiyat koleji yapımına açılıyor olmasını” kınadı.

UKÜ yetkilileri, üniversite kampusunun yakınında yer alan vakıf arazisini, üniversitenin gelişimi için kullanmak amaçlı yaklaşık yirmi yıldır süren kiralama başvurularına rağmen, önceleri alışveriş merkezi yapılacağı yönünde alınan kararın ardından, şimdi de ilahiyat koleji yapımı için yangından mal kaçırırcasına, süratle ve büyük bir gizlilikle kiralanıyor oluşunu esefle kınadıklarını açıkladılar.

1997’de eğitime başlayan ve 6 bini aşkın öğrencisi bulunan UKÜ’nün, kapasitesini daha da genişletmek amacıyla hemen yanındaki vakıf arazisini kiralamak için 20 yıldır uğraşırken buranın ilahiyat kolejine verilmesinin büyük bir şaşkınlık, hayal kırıklığı ve üzüntü yarattığı belirtilen açıklamada, “bir yandan Güngör çöplüğüne tepkileri sürerken diğer yanda ilahiyat koleji için arazi verilmesi, devlet yetkililerinin yüksek öğretimi önemsemediklerinin göstergesi” olarak nitelendi.

Arazinin yılda 100 TL gibi sembolik fiyatla kiralanacak olmasının kabul edilebilir olmadığı belirtilen UKÜ açıklamasında, yetkililerin kararının hayretle karşılandığı ve hayal kırıklığı yarattığı kaydedildi.

“Bu kararın, üniversite adası olma hedefini her fırsatta yineleyen devlet yetkililerinin icraatları ile söylemlerinin ne kadar çeliştiğinin de kanıtı olduğunu” belirten UKÜ’lü yetkililer, KKTC ekonomisinin en önemli ayağı olan yükseköğretime böylesi bir kararla darbe vurulduğunu kaydettiler.

UKÜ açıklamasında, araziyle ilgili karardan geri adım atılması da istendi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 745 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler