1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 20 Milyon TL tasarruf hedefi
 20 Milyon TL tasarruf hedefi

20 Milyon TL tasarruf hedefi

Kıb-Tek, yeni dizel santrallerinde test üretimine başladı

A+A-

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) kısa bir süre önce satın aldığı her biri 17.5 MW gücündeki dizel santrallerde test üretimine başlandı.

KIB-TEK Müdürü Mehmet S. Gürkan yaptığı açıklamada, Kıb-Tek’e ait buhar santrallerine göre daha az yakıt tüketen yeni dizel santraller sayesinde güncel yakıt fiyatları ile yıllık olarak yaklaşık 20 milyon TL tasarruf edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Talebe bağlı olarak Kıb-Tek’in yıllık üretim kapasitesini 298 milyon kWh artırmasına olanak sağlayacak santrallerin arz güvenliğine de olumlu katkı yapacağını ifade eden Gürkan, gerçekleştirilecek performans testlerinin ardından santrallerin kısa bir süre içerisinde daimi olarak devreye alınmasının ve kesin kabullerinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Gürkan, “Mekanik, elektrik altyapıları ve montaj işleri dâhil toplam 15 milyon 655 bin 924 Euro bedel ile üretici firma olan Finlandiya’nın Wartsilla şirketinden satın alınan santrallerin ödemesi ise 36 eşit taksitle ve elde edilecek tasarruftan karşılanacak” dedi.

Mehmet Gürkan, santrallerin performans testlerinin ardından kesin olarak devreye girmeleriyle birlikte, Bakanlar Kurulu’nun “Elektrikte Bütünlüklü Yol Haritası”yla ortaya konan enerji maliyetlerinin düşürülmesi ve arz güvenliğinin sağlanması hedefine bir adım daha yaklaşılacağını söyledi. TAK

 

Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler