1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 2 YASA TASARISI VE 4 TÜZÜK ONAYLANDI
2 YASA TASARISI VE 4 TÜZÜK ONAYLANDI

2 YASA TASARISI VE 4 TÜZÜK ONAYLANDI

Bakanlar Kurulu’nun, Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı tamamlandı.

A+A-

 

 

Bakanlar Kurulu’nun, Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki toplantısı tamamlandı. Toplantıda 2 yasa tasarısı ile 4 de tüzük onaylandı.

Bakanlar Kurulu’nun saat 10.00 sıralarında başlayarak yaklaşık bir saat süren toplantısının ardından Bakanlar Kurulu Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu alınan kararları basına açıkladı.

Çavuşoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısında, Tüketicileri Koruma Yasası’yla ilgili zaafiyetleri gidermek ve tüketici haklarının etkin şekilde korunması için ihtiyaç duyulan 4 tüzüğün onaylandığını belirtti.

Bakan, ticari garantiler, garanti belgesi ve kusurlu malların onarımına ilişkin esaslar; paket tur sözleşmelerine ilişkin usul ve esaslar ile tüketici sözleşmelerinde haksız koşula ilişkin ve devre tatil sözleşmelerine ilişkin tüzüklerin, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, ürünlerdeki denetimsizlik veya güvensizliğin ortadan kaldırılması adına hazırlanan Ürün Güvenliği Yasa Tasarısı’nın da Bakanlar Kurulu’ndan geçirilerek Meclis’e sevkedildiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, tüketilen ürünlerin hangi standartlarda olacağı ve tüketicinin haklarının nasıl korunacağı yönünde düzenlemeler içeren söz konusu yasayı, dünya insanı olma, dünyayla buluşma ve sağlık alanında daha titiz davranılması adına önemli bir çalışma olarak değerlendirdi.

Bakanlar Kurulu’nda ayrıca, bankalara borcu olup taksitlerini ödeyemeyen, haklarında hüküm alınan ve davaları devam ederek hüküm alması gündemde olan borçlularla ilgili düzenlemeler içeren “Davalarda Zamanaşımı (Değişiklik) Yasa Tasarısı da onaylanarak Meclis’e gönderildi.

Çavuşoğlu, bir süre önce yaptıkları, Faiz Yasası olarak da anılan ve borçlulara ödeme için belli bir süre veren söz konusu yasayla ilgili olarak, aylık taksitler yüksek geldiği için yeni sıkıntılar doğduğunu anlatarak bu yasanın beklenen rahatlamayı sağlayamadığı yönündeki tartışmalar üzerine yapılan değişiklikle bu ödeme süresinin 5 yıl daha uzatılacağını kaydetti.

 

 

 

Bu haber toplam 666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler