1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 2 BİN 400 İŞYERİ KAPANACAK!
2 BİN 400 İŞYERİ KAPANACAK!

2 BİN 400 İŞYERİ KAPANACAK!

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, iki aylık bir çalışma ile Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş piyasasının durumunu gözler önünde serdi. Oda Başkanı Hürrem Tulga, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, ülkenin ekonomik durumunu ile ilgili çalışm

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, iki aylık bir çalışma ile Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş piyasasının durumunu gözler önünde serdi.

Oda Başkanı Hürrem Tulga, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, ülkenin ekonomik durumunu ile ilgili çalışmanın sonuçlarını açıkladı

 

İşte basın toplantısının tam metni:

 

 

Pek çok kaynak üzerinden karşılaştırmalar yaparak yaşadığımız ve bildiğimiz gerçeği rakamlarla, tablolarla ortaya sermeye çalıştık. Hedefimiz iki aydır sürdürdüğümüz çalışmada sadece esnaf ve zanaatkarın değil, tüm ülkenin resmini çekebilmekti. Ne zaman ki gerçek rakamlarla dile geldi, bir kez daha yaz sıcağına rağmen üşüdük. Kanımız çekildi çünkü güneş çarpması oldu. (Güneşten çarpılanlar üşürler, hastalık kendini üşüme ile ele verir.)

         Bu basın toplantımızda yeterince rakam ortaya koyduğumuz için, daha fazla rakamlarla konuşmayacağız.

         Ancak bilinmesi gereken facianın çok daha fazla olduğudur. Fiilen kapananlar, borcunu hergün artıranlar ancak belki bir umut, herşeye inat işyerini açanlar hemen hemen tüm işletmeleri kapsıyor.

         Odamız sorunları tespit ederek, sorunlar üzerinden yakaran, hamaset yapan bir örgütlenme olmadı hiçbir zaman. Çözüm önermek ve hatta önermelerini hayata geçirmek gibi bir kültürü var. Esnaf ve Zanaatkarlar Sanayi Sitesi, Meslek Okulu, Esanaf Kooperatifi, kayıtdışılıkla mücadele, sertifika - belgeleme sistemi, standartları yükseltmek için projeler odamızın öneri ötesinde hayata geçirdiği, yaptığı işlerdir. Odamız kendi işini yapmaya da devam edecek.

         Bu kadar ağır sorunlara rağmen, alavere, dalaverelerle, delege oyunlarına harcanmadığımız gün yok.

Esnafın ulaşılabilir ve düşük faizli kredi sorununu çözmek için Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar tamamlandığı ve Bakanlar Kurulu’nun gündemine girdiği halde bu çalışma maalesef bekletiliyor.

Öğretmen münhallerine çıkılırken neredeyse bin öğrenciye hizmet edecek olan mesleki okulumuz için yine öğretmen münhali ilan edilmemiştir. Hem de Eğitim Bakanlığı ile Odamız arasında imzalanan protokola rağmen.

 Kayıt dışılığı engellemek, standartları yükseltmek için ortaya koyduğumuz projeler görüşülmüyor bile. Bakanlar Kurulu ortada yok, önümüzdeki üç yılı belirleyecek olan ekonomik program çalışmaları durdu, sosyal ekonomik konsey çağrıları havada kaldı. Örnekleri daha fazla sıralamaya gerek yok.

“Bu ülkede yönetim boşluğu var” dediğimiz zaman da öfkelenenler oluyor.

         İçtenlikle bir kez daha sorumluluğumuzu yerine getirir, bir kez daha erken seçimin yeni bir başlangıca kapı aralayabileceği görüşümüzü yineleriz. 

 


Kapanan işyerlerinin önlenemez artışına, alacak verecek konularını içeren hukuk davalarındaki artışın oranı da eklenince ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu tablo daha net ortaya çıktı

 

EKONOMİ ÇÖKTÜ

 

Geçtiğimiz yıl kapanan işletmelerin sayısındaki korkunç tablo, kötü gidişatın dururulmasına dair adım atılmamasından dolayı bu yıl daha ürkütücü boyuta ulaştı. Belediyeler ve vergi dairelerinden derlenen veriler üzerinden yapılan analize göre kapısına kilit vurulan işyerlerine 2012 yılında 2 bin 400 işyeri daha eklenmesi öngörülüyor.

 

Mahkemelerden alınan verilere göre alacak verecek anlaşmazlıklarını içeren hukuk davalarındaki artış devam ediyor. 2011 yılında 17 bin 539 hukuk davası dosyalanırken bu yılının ilk yarısında dosyalanan dava sayısı 11 bin 642’ye ulaştı. Bir önceki yıldan devreden dosyalarla birlikte yılsonunda hukuk davalarının 33 bini, ceza ve aile davaları ile birlikte de 100 bine ulaşabileceği öngörülüyor

 

Alacak verecek davalarını içeren hukuk davalarındaki korkunç tablo, mahkeme verilerine göre daha da ürkütücü boyuta ulaştı. Aynı şekilde kapanan işyerlerinin sayısında da geçen yıldan da daha kötü bir tablo ortaya çıktı.

K. T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın bir süreden beridir sürdürdüğü araştırmada ortaya çıkan rakamlar, ülke ekonomisinin çok kötü bir boyuta ulaştığını gösteriyor. Odamız üç kent belediyesindeki kayıtlar yanında, Odalar ve Vergi Dairelerindeki kayıtları da dikkate alarak kapanan işyerlerinde geçen yıla göre yüzde 50 oranında bir artış tespit etmiştir.

Gazimağusa Belediye sınırlarındaki işyeri kayıtlarına göre, Haziran ayına kadar kayıtlı işyeri sayısı 2 bin 763’tür. Haziran ayına kadar resmen kapanan işyeri sayısı ise 151’dir.

Bu haliyle kapanmaların devam etmesi halinde sayı yılsonuna kadar resmi olarak 300 civarında gerçekleşmiş olacaktır.

Meslek vergisi ödemeyen inşaatla ilgili pek çok sektör bu kayıtlara dâhil olmadığından ve bu sektörde yaşanan krizden ötürü, bu sayının çok yukarılara çıktığını Oda’mız kayıtlarından biliyoruz. Verilere göre Gazimağusa ilçesi Vergi Dairesi’ne kayıtlı işyeri sayısı 7 bin olarak verilmektedir. Gazimağusa Belediye sınırları içinde var olan ve kapanan işyerleri oranı ilçe düzeyinde de geçerli olması halinde bu sayı yılsonuna kadar tahminen 800 olarak gerçekleşmesi

bekleniyor.

 

 

Lefkoşa ve Girne’de de benzer sonuçlar çıkmaktadır. Gerek Lefkoşa ve Girne Belediye kayıtları, gerekse Vergi Dairesi’ndeki işyeri kayıtlarından Mağusa ilçesi için uygulamış olduğumuz yöntemle işyeri sayı ve kapanmalar şu şekilde gerçekleşmektedir:

Lefkoşa ilçede 11 bin işyerinde bin 200 kapanma, Girne’de 3 bin 800 işyeri içinde 400 kapanma,dolayısıyla ülke çapında toplamda yaklaşık 2400 işyerinin yılsonuna kadar kapanacağı öngörülmektedir.

Bu yapılan analizler sonucunda asgari veriler elde edilmekle birlikte geçen yıla baktığımızda bu oranın yüzde 50’lik bir artışa tekabül ettiğini görmekteyiz. Fiili durum ise bu tablonun çok ötesindedir. Mahkemelerden elde edilen verilere dayanarak yapılan analiz sonucunda 2012 yılında toplamda yaklaşık 33 bin 317 Hukuk davasının dosyalanması öngörülmektedir.

Ülke ekonomisini anlamak açısından alacak verecek davalarının görüldüğü hukuk davalarına bakıldığı zaman 2007 yılında 13 bin 237 davanın dosyalandığı, 2008 yılında 16 bin 665 davanın dosyalandığı, 2009 yılında 17 bin 258 davanın dosyalandığı, 2010 yılında 17 bin 981 davanın dosyalandığı, 2011 yılında 17 bin 539 davanın dosyalandığı, 2012 yılı Haziran ayına kadar ise 11 bin 642 davanın dosyalandığı görülmektedir. 2011 yılından 2012 yılına devredilen dosyalanan dava sayısı ise 10 bin 33’dür. 2012 yılının ilk yarısında yani Haziran ayına kadar olan zaman diliminde 11 bin 642 dosyalanan dava olduğundan yola çıkılarak, yılın ikinci yarısında da bir o kadar dava dosyalanması öngörüsünde bulunursak, 2011 yılından devrolunan davalarla birlikte toplamda yaklaşık 33 bin 317 hukuk davasının dosyalanacağı öngörülmektedir.

 

   

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler