1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1974’TEN İTİBAREN 3 BİN 400 DÖNÜM ARAZİ SATILDI
1974’TEN İTİBAREN 3 BİN 400 DÖNÜM ARAZİ SATILDI

1974’TEN İTİBAREN 3 BİN 400 DÖNÜM ARAZİ SATILDI

Mari köyünde bulunan ve Akantu (Tatlısu) kökenli bir Rum göçmene tahsis edilen Kıbrıslı Türk arazisine, Kıbrıslı Türk sahibinden satın alındığı gerekçesiyle başkaları tarafından el konduğu bildirildi

A+A-

 

 



Mari köyünde bulunan ve Akantu (Tatlısu) kökenli bir Rum göçmene tahsis edilen Kıbrıslı Türk arazisine, Kıbrıslı Türk sahibinden satın alındığı gerekçesiyle başkaları tarafından el konduğu bildirildi.

Politis gazetesi, 30 dönümlük söz konusu Kıbrıslı Türk arazisi üzerinde 1978’ten beri tarım işiyle uğraşan Rum göçmenin bir gün arazideki ekinlerinin buldozer tarafından söküldüğünü gördüğünü, müdahale ettiği zaman ise, “arazinin Kıbrıslı Türk sahibinden satın alındığı” yanıtı aldığını yazdı.
Habere göre, Larnaka Kıbrıs Türk Malları İdaresi’ne başvuran Rumn göçmen, buradan da Kıbrıslı Türk arazisinin satılmasının söz konusu olmadığı ve polise başvurması gerektiği yanıtını aldı.
Polise yaptığı başvuruda ise konuya müdahale edilemeyeceği cevabını alan Rum göçmen, buldozerin hala arazisinde durduğunu ve kimsenin konunun nasıl çözüleceği hakkında kendisine bilgi veremediğini ifade etti.
Gazete, Güney Kıbrıs’ta bulunan Kıbrıslı Türk arazilerinin satışı konusunda binlerce başvurunun bulunduğunu; başvuruların kabul edilmesi yönünde avukatlar, mal sahipleri ve işadamları tarafından Rum yetkili makamlarına yoğun baskıların yapıldığını yazdı.
Haberde, bazı durumlarda Kıbrıslı Türk taşınmazlarının satışının gerçekleşmesi için gerekli şartlardan biri olan Kıbrıslı Türk mal sahibinin son 6 aydır Güney’de ikamet ettiğine dair sahte belgelerin dahi sunulduğu vurgulandı.

KIBRISLI TÜRKLERİN SATILAN TAŞINMAZLARININ ORANI BİNDE 3

Öte yandan gazete, 1974 sonrasında tüm ada çapında satılan Kıbrıslı Türk taşınmazlarının toplam oranının binde 3 olduğunu, bu oranın Güney Kıbrıs’ta binde 7 olarak gerçekleştiğini yazdı.
Habere göre, 1974-2011 yılları arasında Kıbrıslı Türk taşınmazlarına ilişkin 346 satış işlemi gerçekleşti ve 3 bin 400 dönüm Kıbrıslı Türk arazisi satıldı.
1994-2003 arasında 946, 2004-2007 arasında bin dönüm, 2008-2011 yılları arasında ise sadece 277 dönüm Kıbrıslı Türk arazisi satıldı.
Gazete, 2010 yılında ilgili yasanın düzenlenmesiyle Rum Bakanlar Kurulu’na Kıbrıslı Türk mallarının satışına onay verme yetkisi verildiğini ancak bugüne kadar bu tür bir kararın çıkmadığını da vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler