1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 196 CAMİ VAR, 1 CEMEVİ YOK
196 CAMİ VAR, 1 CEMEVİ YOK

196 CAMİ VAR, 1 CEMEVİ YOK

YENİDÜZEN, 2007’de temeli atılan ancak bir türlü bitirilmeyen Cemevi arazisini, Alevi Kültür Merkezi yöneticileri ile birlikte ziyaret etti 2007 yılında temel atma töreni yapılan ve bu tören 68 ülkede canlı yayınlanan Cemevi kaderine terk edildi

A+A-

 

 

YENİDÜZEN, 2007’de temeli atılan ancak bir türlü bitirilmeyen Cemevi arazisini, Alevi Kültür Merkezi yöneticileri ile birlikte ziyaret etti


2007 yılında temel atma töreni yapılan ve bu tören 68 ülkede canlı yayınlanan Cemevi kaderine terk edildi. 196 caminin olduğu ülkemizde, yeni cami ve külliye yapımı için çok önemli bütçeler ayrılırken, Cemevi inşaatının tamamlanması için yönetim sessiz.

Ülkemizdeki tek Cemevi inşaatı kaderine terk edildi.
2007 yılında temel atma töreni yapılan ve bu tören 68 ülkede canlı yayınlanan Cemevi kaderine terk edildi. 196 caminin olduğu ülkemizde, yeni cami ve külliye yapımı için çok önemli bütçeler ayrılırken, Cemevi inşaatının tamamlanması için yönetim sessiz.
2006 yılında, Alevi Kültür Merkezi’nin girişimleri ve Bakanlar Kurulu kararı ile derneğe tahsis edilen Cihangir bölgesindeki 11,5 dönüm arazi, Cemevi için temelin atılmasından sonra unutuldu.
Alevi Kültür Merkezi yöneticileri, Cemevi inşasına devam etmek için Başbakanlık ve TC Elçiliği’ne yapılan başvurulardan, henüz olumlu bir sonuç alınamadığını anlattı.
2007’de 80 bin TL devlet katkısı ile başlayan inşaatı sürdürmek için Alevi Kültür Merkezi yöneticileri kaynak arayışlarının sürdüğünü anlattı.
İktidar değişikliği ile birlikte, yapılan tüm yardımların kesildiğini anlatan Alevi Kültür Merkezi yöneticiler, şu ana kadar 250 bin TL harcayarak, inşaatı belli bir noktaya getirdiklerini söyledi, “Cemevi’ni tamamlamak için çabamız sürecektir, durmayacağız, yola devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE DE DÂHİL İLK RESMİ CEMEVİ OLACAK”

Mevcut İktidar ve devlet içinde bulunduğu ekonomik zorluklar nedeniyle, gerekli desteğin kendilerine yapılamadığını söyleyen Alevi Kültür Merkezi Yönetimi, ibadet edebilmek için sürekli farklı mekânlar kiralamak ve buralarda ibadet etmek zorunda kaldıklarından yakındı...
Yarım kalan inşaatın tamamlanması ve resmi olarak ismini almasıyla, Türkiye de dâhil olmak üzere, bölgedeki ilk resmi Cemevi’nin hayata geçeceğini anlatan merkez yöneticileri, “2011 yılından beridir ne yazık ki inşaat devam etmiyor” diye konuştu.

“196 CAMİİ VE KÜLLİYE PROJESİ”

Ülke genelinde toplam 196 Camii’nin bulunmasının yanı sıra, 8,5 Milyon TL tutarındaki yeni Külliye projesinin de hayata geçirilmesi, akıllara “Din işlerinde çifte standart mı var” sorusunu da getirirken, Alevi yurttaşlar, aynı ilgiyi kendi toplumları için de beklediklerinin altını çizdi.

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1067 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler