1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 19 TEMMUZ DAVASI DEVAM EDİYOR
19 TEMMUZ DAVASI DEVAM EDİYOR

19 TEMMUZ DAVASI DEVAM EDİYOR

Aralarında KTAMS, Barikat, Baraka ve YKP üyelerinin de bulunduğu 6 eylemcinin yargılandığı “19 Temmuz Davası”, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün görüşüldü. Yargılanıyoruz.org’dan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle; “

A+A-

 

 

 

Aralarında KTAMS, Barikat, Baraka ve YKP üyelerinin de bulunduğu 6 eylemcinin yargılandığı “19 Temmuz Davası”, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün görüşüldü. Yargılanıyoruz.org’dan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

 

 

“ÖNCE POLISIYLE DÖVER, SONRA MAHKEMESIYLE YARGILAR”

 

Bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde, 19 Temmuz 2011 tarihinde KTHY önünde Tayyip Erdoğan’ın adaya gelişini ve Ankara’dan dayatılan politikaları protesto ederken gözaltına alınan 6 eylemci hakkında açılan dava görüşüldü. Mahkeme önünde KTAMS, KTOEÖS, KTÖS, DEV-İŞ, BES, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, EL-SEN, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-İŞ, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, BARİKAT, YKP, BKP, TDP, CTP-BG imzalı bir bildiri dağıtıldı. “Kıbrıslı Türkleri tarih sahnesinden silmeye âdeta ant içmiş Türkiye’deki AKP hükümeti ile buradaki işbirlikçileri olan UBP’nin, yok olmamak için direnen, toplumsal varoluş mücadelesi veren kesimleri yıldırmaya, susturmaya yönelik baskı ve operasyonları devam ediyor. ...Televizyonlarda çıkan görüntülerden de hatırlanacağı gibi; o gün eylemciler polise değil polis eylemcilere saldırarak ölçüsüz şiddet kullanmıştı. Buna karşın ise bugün yargılananlar şiddet uygulayan polisler değil şiddete maruz kalan eylemcilerdir.” denilen bildirinin dağıtılmasının ardından, bir de basın açıklaması yapıldı. Örgütler adına KTÖES Genel Başkanı Tahir Gökçebel tarafından yapılan açıklamada, devletin sosyal görevlerinden çekildiği, eğitim, sağlık, belediye hizmetlerini yerine getirmeyip emekçilerin haklarını geri götürdüğü, sonra da halkı polisiyle dövüp, mahkemesiyle yargıladığı belirtildi. Bu davalarda yargılananların toplum adına yargılandığı, yargılananların sadece onlar değil hepimiz olduğu vurgulandı.

 

ADIL YARGILANMA TALEBINE HALA YANIT YOK

 

Sanık eylemciler Şevki Yoldaş, Salih Batak, KTAMS üyesi Bülent Kurt, Marksist Barikat’tan Ahmet Cenkler, Baraka Aktivisti Mustafa Keleşzade ve YKP yürütme kurulu üyesi Nevzat Hami’nin “polisi görevinden men” ve “polisi darp” ile suçlandıkları davanın bugünkü görüşmesinde, savunma avukatları bir kez daha, bu davada esas mağdurun sanık eylemciler olduğunu, bu olayda dayak yediklerini hatta polise dava açtıklarını, dolayısıyla savcılıkla anlaşma yolu aramayacaklarını vurguladı. Sanık avukatları, yargılananlarla ilgili delillerin ithamlar yapılmadan ve mahkemeye sunulmadan önce Savcılık tarafından savunma tarafına verilmesini talep etti, bunun adil yargılama ilkesi çerçevesindeki “silahların eşitliği” prensibi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile AİHM kararlarına dayandırıldığını belirtti. Savcılığın ise delilleri yargılanacak kişilere duruşma başlamadan gösterme yönünde herhangi bir niyet belirtmemesi üzerine, mahkeme savunmanın talebinin değerlendirilmesi ve Yargıtay’dan konuyla ilgili bir kararının beklenebilmesi için davayı 21 Kasım’a erteledi.


DAÜ-SEN’de konu ile ilgili açıklama yaptı ve 18 Ekim Perşembe günü, DAÜ eylemleri sırasında gözaltına alınan 7 kişinin yargılama sürecine, devam edileceğini duyurdu.

 

Konu ile ilgili açıklama şöyle

 

 

HIRSIZLIĞA KARŞI GELDİĞİMİZ İÇİN YARGILANIYORUZ!

 

Bugün Lefkoşa Mahkemesinde, 19 Temmuz 2011 tarihinde KTHY önünde kendine en önemli görev olarak emekçilere sopa atmayı seçen Polis’in şiddetine maruz kalan sendikacılar ve eylemci yoldaşlarımızın yargılanmasına devam edildi. Yarın ise DAÜ’ye bağlı kreş, ilkokul ve kolejin yeşil-yandaş sermayeye, üstüne para da sunularak peşkeş çekilmesine karşı direnen bir profesör, bir doçent, bir yardımcı doçent, bir doktor ve üç öğretim görevlisi ile bir öğretmenin yargılanmasına başlanacak.

 

Siyasetin emrindeki Sayıştay, Polis ile Savcılığın peşkeşlere, hukuksuzluklara, adaletsizliklere sessiz kaldığı ve tüm bunlara karşı çıkanları yargıladığı, suçladığı, dövdüğü bir ülkede ‘sanık’ unvanını taşımak her aydın insan için bir şereftir. Mahkemeye başımız dik, çocuklarımızla, arkadaşlarımızla, dostlarımızla gidiyoruz. Sanık kutusuna girdiğimizde de bizi suçlayanların gözlerinin içine bakıyoruz. Çünkü biz ne haram yedik, ne hırsızlık yaptık, ne de halkın malını yabancılara peşkeş çektik. Biz halkımızın yanında duran öğretmenleriz. Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz. Ölene kadar da aynı ilkeli duruşumuzu devam ettireceğiz. Bizleri işten atmakla tehdit edenlerden, bizi takip ettirenlerden, yazışmalarımızı kısıtlayanlardan ve okuyanlardan, hapis cezasıyla bizi yıldırmaya çalışanlardan, bizi yargılatmaya çalışanlardan farkımız emirle hareket etmememiz, para için satılmamamız, korkmamamız ve inançlarımız için yaşamamızdır. Mücadelemize, yılmadan devam edeceğiz.

 

18 Ekim 2012, Perşembe günü saat 09.00’da tüm dostlarımızı Mağusa Kaza Mahkemesine bekliyoruz. Davalarımızla ilgili ayrıntılı bilgiye www.yargilaniyoruz.org adresinden ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 576 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler