1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 15 yıl sonra ilk kez
15 yıl sonra ilk kez

15 yıl sonra ilk kez

Küba ve ABD 15 yılda ilk kez iki ülke arasında doğrudan telefon hattı çekti.

A+A-

Küba ve ABD 15 yılda ilk kez iki ülke arasında doğrudan telefon hattı çekti. Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa, bağlantının şu anda sadece telefon görüşmeleri için olduğunu söyledi.

Hat açılmadan önce Küba ve ABD arasında telefon görüşmeleri üçüncü bir ülke üzerinden gerçekleşiyordu ve çok pahalı oluyordu.
Aralık ayında iki ülke diplomatik bağlarını güçlendireceğini açıklamıştı. O dönemden bu yana yapılan ilk anlaşma telefon hattı için oldu.

Etecsa "ABD ve Küba arasında doğrudan iletişimin yeniden tesis edilmesi insanlar ve iki üke arasında daha iyi iletişim kurulmasına ve daha iyi alt yapıya katkı sunacak" dedi.

BBC'nin Havana muhabiri Will Grant Washington'da umutların uzun vadede internet bağlantısının da oluşturulacağı yönünde olduğunu söylüyor.
İki ülkenin delegasyonlarının bu ayın sonlarında Havana'da buluşması bekleniyor.

Küba tarafı ABD'li telekomünikasyon şirketleri ile beraber çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Küba'da herhangi bir internet hizmetinden faydalananların oranının yüze 5 ile 25 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Aralık ayındaki diplomatik ilişkileri geliştirme açıklamasından bu yana devlet tarafından işletilen internet kafelerin fiyatı saati 4,5 dolardan iki saatten fazlası 5 dolara düşürdü. Ayrıca bu yıl 100 tane daha kafe açacağını duyurdu.

(BBC TÜRKÇE)

Bu haber toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler