1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 14 Ağustos 2012’de Selimiye Meydanı’nda Buluşalım Anti-Militarist Barış Harekatı
14 Ağustos 2012’de Selimiye Meydanı’nda Buluşalım Anti-Militarist Barış Harekatı

14 Ağustos 2012’de Selimiye Meydanı’nda Buluşalım Anti-Militarist Barış Harekatı

Biz Feminist Atölye olarak, “barış”ın, askeri harekatlar sonucunda gerçekleştirilen savaşlar aracılığıyla getirilemeyeceğinin bilincindeyiz. Bu sebeple militarizmin üretilmesine zemin hazırlayacak her türlü askeri müdahaleye, eğitim sistemine

A+A-

 

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

 

Militarizm “erkekliğe” özgü öğelerin üretildiği bir alandır. Bu bağlamda ataerkil sistem içerisinde yer alan birçok kurum tarafından sürekli üretiliyor. En başta eğitim, aile ve ordu kurumları içerisinde var olan hususlar arasında; hiyerarşik düzen, millete duyulan bağlılık sonucunda kutsallaştırılan şehitlik mertebesine ulaşma emeli, emir-komuta ikiliği üzerinden şekillenen üretim alanları, sorgulanamaz disiplin uygulamaları, tek tipleştirme sonucunda özne olabilme ihtimalinin yok edilmesi örnek olarak gösterilebilir. Kıbrıs’ın kuzeyinde özellikle 1974 Harekatları sonrasında, toplum içerisine enjekte edilen bu öğeler, Türk milliyetçiliğinin Kıbrıslıtürkler üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümün bir göstergesidir. Yıllarca “barış” harekatları adı altında anılan askeri müdahaleler, birçok bireyin “kaybolmasına”, tecavüze uğramasına, yaralanmasına, öldürülmesine ve hayatının sonuna dek baş etmek zorunda kalacağı psikolojik travmalarla yaşamasına sebebiyet verdi. Biz Feminist Atölye olarak, “barış”ın, askeri harekatlar sonucunda gerçekleştirilen savaşlar aracılığıyla getirilemeyeceğinin bilincindeyiz. Bu sebeple militarizmin üretilmesine zemin hazırlayacak her türlü askeri müdahaleye, eğitim sistemine ve cinsiyetçi yapıya karşı çıkıyoruz!

Milliyetçiliğe, militarizme ve ataerkine karşı bizimle beraber sesini yükseltmek isteyen herkesi 14 Ağustos’ta Selimiye Meydanı'nda olmaya davet ediyoruz!

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler