1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 12 TUTUKLAMA
12 TUTUKLAMA

12 TUTUKLAMA

İskele’de Long Beach bölgesinde kaçak tarihi eser kazısı yaptıkları gerekçesiyle aralarında bir polis memuru ile 2 yabancı uyruklunun da bulunduğu 12 kişi tutuklandı. İsimlerinin baş harfleri F.H, A.A, C.B., Ö.S.,R.K.,T.Ç, S.A., A.K ,H.K, Ş.K., İ.Ç

A+A-

 

İskele’de Long Beach bölgesinde kaçak tarihi eser kazısı yaptıkları gerekçesiyle aralarında bir polis memuru ile 2 yabancı uyruklunun da bulunduğu 12 kişi tutuklandı.

İsimlerinin baş harfleri F.H, A.A, C.B., Ö.S.,R.K.,T.Ç, S.A., A.K ,H.K, Ş.K., İ.Ç ve K.C..C olan 12 zanlı 3 günlük

tutuklama talebiyle bu sabah Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı.

 

GÜRKUT

 

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli, olayın tahkikat memuru Polis Çavuşu Ali Gürkut mahkemede verdiği ifadede, 17 Temmuz tarihinde İskele’de Long Beach bölgesinin güneyindeki ormanlık alanda kaçak kazı yapıldığına dair ihbarı değerlendirdiklerini ve söz konusu alanda yeni kazılmış bir çukur ve etrafında jeneratör, ip, kazma, kürek ve tahta parçalarıyla tarihi eser olduğuna inanılan testi parçası bulduklarını kaydetti.

Gürkut, 17 Temmuz’dan 19 Temmuz tarihine kadar olay yerinde pusu kurulduğunu, ancak olay yerine herhangi bir şüpheli şahsın gelmediğini kaydederek, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen tahkikat ve soruşturma neticesinde, kanunsuz kazıyı yaptıkları tespit edilen 11 zanlının dün, 1 zanlının da bu sabah tutuklandığını kaydetti.

Gürkut, soruşturmanın devamında zanlılardan birinin evinde 5 parça tarihi eser tespit edilerek emare olarak alındığını, ayrıca Mart ayında zanlılardan üçü tarafından KKTC’ye kanunsuz olarak dedektör ithal edildiğinin saptandığını, ancak söz konusu dedektörlerin henüz bulunamadığını kaydetti.

Gürkut, kanunsuz kazı, kanunsuz dedektör ithal ve tasarrufu ile kanunsuz eski eser tasarrufu ile itham edilen zanlıların serbest kalmaları halinde soruşturmaya etki edebileceklerini ve kayıp olduğuna inanılan emareleri ortadan kaldırabileceklerini belirterek, 3 gün tutukluluk talebinde bulundu.
Zanlıların bir kısmını Avukatlar İsmail Sağlamer, Erdal Öncü ile Çağın Öztenay, iddia makamını da Savcı Yardımcısı Hasan Çaltılı temsil etti. Zanlı avukatları, ortada emare, görgü tanığı ve sabit suç delili olmadığını iddia ederek 3 gün tutukluluğa itiraz ettiler. Avukatlar, ifadelerin bir günde alınabileceğine ve tutukluluk süresinin de 1 günle sınırlandırılarak zanlıların teminata bağlanmalarını talep ettiler.

İkametgahında eski eser tespit edildiği belirtilen zanlı H.K.’nin Avukatı Çağın Öztenay, müvekkilinin söz konusu tarihi eserleri Türkiye’den gümrüğünü ödeyerek KKTC’ye yasal yollardan getirdiğini iddia etti.

2 saatlik aranın ardından Yargıç Çiğdem Güzeler kararı açıkladı. Zanlılar aleyhindeki suçlamanın ciddi ve yaygın bir suç olduğunu kaydeden Güzeler tutukluluk talebinin gerekçelerinin tatmin edici olduğunu kaydederek 3 gün tutukluluk talebini onadı.

Kararın ardından olayla ilgili emare olarak alınan 5 parçadan oluşan tarihi eserler, bir başka operasyonda ele geçirilen tarihi eserlerle birlikte Gazimağusa Polis Müdürlüğü’nde basına gösterildi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler