1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '12 EYLÜL' İÇİN KIBRIS'TAN 'MÜDAHİL DİLEKÇESİ'
12 EYLÜL İÇİN KIBRISTAN MÜDAHİL DİLEKÇESİ

'12 EYLÜL' İÇİN KIBRIS'TAN 'MÜDAHİL DİLEKÇESİ'

12 Eylül Darbesi ile ilgili TKP’nin eski milletvekili Esat Varoğlu, Av. Barış Mamalı ve Av. Murat Soytaç Ankara Adliyesi’ne müdahil dilekçesi sununyor.

A+A-

 

 

 

12 Eylül Darbesi ile ilgili  TKP’nin eski milletvekili Esat Varoğlu, Av. Barış Mamalı ve Av. Murat Soytaç Ankara Adliyesi’ne müdahil dilekçesi sununyor.

 

Av. Barış Mamalı’nın konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

“Bilindiği üzere 12 Eylül Darbesini düzenleyen ekipten olan eski generallerden Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmalarına başlanmıştır.

 

T.C Anayasası’nda yapılan değişiklikler sonucu darbecilerin bugün, yargılanabilmelerinin yolu açılmış bulunmaktadır.

 

Demokrasiye ve demokratik sisteme yönelik olarak yapılan bu darbe ile Türkiye’de birçok insanlık suçu işlenmiş, o dönemin aydın ve ilerici kesimleri çeşitli hukuk dışı yöntemlerle bertaraf edilmiş veya sindirilmiştir. Onlarca Kıbrıslı inasnımız da o dönemde çeşitli haksız ve insanlık dışı muameleye tabi tutulmuştu.

 

1980 yılında gerçekleşen askeri darbe ile yöentimi ele geçiren militarist kadro 1983 yılı sonuna değin fiilen Türkiye’yi yönetmiş ancak günümüze kadar da çeşitli yapılanmalarla kendisini hissettirmiştir.

 

Darbeciler ve onun temsilcileri vasıtasıyla da adanın kuzeyindeki demokratik yapıya ve siyasi mücadeleye özellikle 1981 – 1983 arası ciddi müdahaleler yapılmıştır. Yapılan bu müdahaleler Ceza Yasası’nın II. Kısım I.Bölüm başlığı altındaki bir kısım düzenlemeye göre ağır suç içermesine rağmen bu hususta herhangi bir işlem de yapılamamıştır.

 

Bunun yanında adanın kuzeyinde de anti-demokratik bir yapılanma kurularak ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevli Polis Örgütü askeri yöneticilerin yönetim ve kontrolüne teslim edilmiştir. Bu hiyerarşik statüko nedeniyle adanın kuzeyinde vukubulan çeşitli olaylar çözümlenemeyerek semeresiz bırakılmıştır.

 

12 Eylül Darbecilerinin Kuzey Kıbrıs’taki anti-demokratik ve aslında hukuk dışı bu müdahaleleri, günümüze değin çeşitli dökümanlarla ve söyleşilerle açıkça teyit edilmiştir. Özellikle KKTC’nin kuruluşunda darbecilerin oynadığı rol ve taşıdıkları amaç çeşitli belge ve beyanlarla ortaya çıkmıştır.

 

Darbecilerin söz konusu müdahaleleri neticesinde dönemin sol muhlafetinin hükümet olması engellendiği gibi kurdurdukları yapı nedeniyle de Kıbrıslı Türklerin bugün dahi yaşadıkları siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik ve uluslararası sorunlarının temeli de atılmıştı.

 

Yaklaşık 15 günlük hummalı bir çalışma sonucu Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden söz konusu “Darbe Davası”na müdahil olmak için bir dosya hazırlamış bulunmaktayız.

 

Müdahil Dilekçesi ve ona ekli delillerden oluşan kalın bir dosya ile yarın yani  17.4.2012 tarihinde saat 11:00’de Ankara Adliyesi’ne giderek davaya müdahil olmak için başvuruda bulunacağız.

 

1981-1983 yıllarında ana muhalefet partisi TKP’nin eski milletvekili Esat Varoğlu yanında Kıbrıs Türk Toplumunun bir parçası olarak Av. Barış Mamalı ve Av. Murat Soytaç mahkemeden davaya müdahil olmak için talepte bulunacaktır.

 

Bu başvuru ile esas güdülen amaç, bu darbecilerin eylemleri nedeniyle Kıbrıslı Türkler’in uğradıkları mağduriyetleri ve demokrasimize yapılan haksız müdahaleleri dile getirerek kamuoyu yaratmaktır.

 

Söz konusu başvuruyu yaptıktan sonra içerik hakkında kamuoyuna daha ayrıntılı bilgi verilecektir”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler