1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “11 Şubat ve görüş birlikleri temelinde müzakere”
“11 Şubat ve görüş birlikleri temelinde müzakere”

“11 Şubat ve görüş birlikleri temelinde müzakere”

BM’nin, iki taraf arasında anlaşma sağlanması için hareket etmeyi amaçladığı Kıbrıs sorunundaki sahne ve çerçevenin netleşmek üzere olduğu belirtildi

A+A-

BM’nin, iki taraf arasında anlaşma sağlanması için hareket etmeyi amaçladığı Kıbrıs sorunundaki sahne ve çerçevenin netleşmek üzere olduğu belirtildi. Fileleftheros gazetesi, “Süreç İçin Masayı Döşüyor-11 Şubat ve Görüş Birlikleri Zemininde Müzakere” başlıklarıyla verdiği haberinde, son 24 saatte ortaya konan çeşitli düşüncelerin, BM’nin, Ankara’nın da olur görüşünü teminat altına almasıyla, niyetinin, yılsonuna kadar bir sonuca varılması amacıyla, tüm sürecin 11 Şubat anlaşması ve müzakerelere ara verilmesine kadar olan dönemde sağlanan görüş birlikleri parametreleri içerisinde hareket etmesi olduğunu yazdı. Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide himayesinde bir araya gelecekleri akşam yemeğinde, müzakerelerin prosedürel konuları üzerinde anlaşmaya varılmasının beklendiğini yazan gazete, Eide’nin dün Akıncı ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı “sürecin yapısını ele aldıkları” şeklindeki açıklamalarına da yer verdi. Politis gazetesi “Eide, Akıncı ve Kasulidis ile Yeni Turun Yapısını Görüştü” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Akıncı tarafından Ankara’da TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi konusunda bilgilendirilmesiyle, cesaretlenmiş kalmaya devam ettiğini yazdı.

Eide’nin, Akıncı ile ikinci kez görüştüğünü yazan gazete, görüşme konusunun, Eide’nin pazartesi akşamı liderler onuruna vereceği sosyal içerikli-öze ilişkin akşam yemeği hazırlığı olduğunu da belirtti.
Liderler arasındaki yemekte Kıbrıs Türk müzakereci Özdil Nami ile Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in de yer alacağını belirten gazete, yemek saatinin, UNFICYP tarafından açıklandığına da dikkati çekti.

“Yemekte sürecin yapısı”
Gazete, Eide’nin, daha sonra K.Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile de bir araya geldiğini, her iki yetkilinin sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesaplarından fotoğraf yayımladığını yazdı.
Habere göre Kasulidis, yapıcı bir görüşmeden bahsederken Eide, sürecin yapısına ilişkin görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade etti.
Alithia gazetesi “Yemekte Sürecin Yapısı” başlıklı haberinde, müzakerelerin yapılış şekline yönelik açıklamaların, iki toplum lideri arasında pazartesi akşamı gerçekleştirilecek yemekten sonra açıklanmasının beklendiğini yazdı.


Omiru’dan, Avrupa’ya yönelik çağrı
Fileleftheros gazetesi, Kıbrıslı Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Kıbrıs sorununda bir çözüme özlü şekilde katkı koyması için Avrupa’ya çağrıda bulundu.
Avrupa Günü nedeniyle, Güney Kıbrıs’ta görev yapan yabancı diplomatlar onuruna yemek veren Omiru, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Avrupalı ortaklarından, daha çok destek beklediklerini ifade ederken, AB’ye aday ülke olan Türkiye’nin de AB yükümlülüklerine uyması için Türkiye’ye baskı yapılmasını istedi.

(TAK)

Bu haber toplam 1199 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler